Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Únik zprávy o schůzce Trumpa juniora s ruskou pravničkou není první. Kdo vynáší z Bílého domu?

Únik zprávy o schůzce Trumpa juniora s ruskou pravničkou není první. Kdo vynáší z Bílého domu?

Zatímco celý svět sleduje skandál tajné schůzky syna Donalda Trumpa s ruskou právničkou, která mu během předvolební kampaně nabídla kompromitující informace na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, okolí amerického prezidenta řeší jiný problém: kdo z Bílého domu vynáší tajné informace, které Donalda Trumpa sráží k zemi? Únik zprávy o tajné schůzce s Nataljí Veselnickou a nabídce škodlivých materiálů proti Clintonové, který se poprvé objevil v americkém deníku The New York Times, totiž rozhodně není první. A stejně jako se množí počet úniků z Bílého domu, přibývá i teorií, kdo za nimi stojí. 

Teorie o podezřelých vynašečích ukazují na členy rodiny Donalda Trumpa, jeho nejbližší pobočníky, kongresmany i členy byrokratického aparátu. Objevily se například spekulace, že by za odhalením schůzky s ruskou právničkou mohl stát hlavní poradce a zeť Donalda Trumpa Jared Kushner nebo jeho okolí. Právě on se setkání, které se odehrálo před rokem, spolu s tehdejším šéfem volební kampaně Paulem Manafortem také účastnil.

Na otázku amerického deníku Daily Beast, zda by za únikem skutečně mohl stát někdo z okolí Kushnera, ale oslovený pracovník Bílého domu odpověděl, že to je hloupost. „Proč by skákal pod autobus jen proto, aby poškodil někoho, kdo ani nepracuje v administrativě? Je to absurdní,“ tvrdí zdroj amerického serveru.

Spekulaci ve středu rozdmýchal jeden z členů Republikánské strany a známý provokatér Roger Stone. Prohlásil, že ví, kdo za únikem stojí a „jeho iniciály jsou JK“. Stone je dlouholetým spojencem Donalda Trumpa a z vynášení informací Jareda Kushnera obvinil už v minulosti.

Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?autor: INFO.CZ

Další lidé Trumpovy administrativy zase ukazují prstem na Manaforta a někteří pracovníci Bílého domu vtipkují, že za únikem stojí sám prezident. „V dnešní době, kdo ví?“ říká v nadsázce jeden z poradců.

Další teorie si pak pohrává s myšlenkou, že by vynašečem mohl být kontroverzní manažer Trumpovy kampaně Corey Lewandowski, který ale ve funkci velmi brzy skončil – k odchodu byl donucen v druhé půlce června loňského roku, tedy jen pár dní po schůzce Trumpa juniora s ruskou právničkou. To je ale stejně nepotvrzená informace jako spekulace o úniku emailů mezi Trumpem juniorem a ruskou právničkou z řad senátorů nebo pracovníků sněmovních zpravodajských výborů, kterým se emaily mohly dostat do rukou.

Zatímco teorií o „zrádci“, který informace vynáší ven, je čím dál víc, nikdo z Bílého domu se problémem oficiálně nezabývá. Ani prezident Donald Trump, který pouze kritizuje média za to, jak o celé kauze informují. Ve svých tweetech se zaměřil především na televizi Fox News, jejíž zprávy označuje za „falešné“. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1