Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřady hledají stovky migrantů. Zmizely po požáru francouzského tábora

Úřady hledají stovky migrantů. Zmizely po požáru francouzského tábora

Jen jedna věc nyní hýbe Francií více, než nadcházející prezidentské volby. Místním úřadům se totiž ztratilo šest stovek imigrantů poté, co uprchlický tábor Grande-Synthe u města Dunkerk zachvátil požár, který vypuknul během rvačky dvou znepřátelených skupin migrantů.

„Zkrátka nevíme, kde ti migranti nyní jsou,“ přiznala Corenne Torreová z místní humanitární organizace. Torreová dodává, že migranti se nejspíše schovávají kvůli strachu z francouzské policie či konkurenčních gangů. Je rovněž možné, že část z nich by se mohla vydat na cestu do Velké Británie, která je na druhém břehu lamanšského průlivu.

Původně bylo v kempu 1600 migrantů, po požáru nalezlo pět set z nich nové přechodné útočiště v místních ubytovacích kapacitách.

Starosta města Grande-Synthe Damien Careme je přesvědčen, že požár vzniknul v návaznosti na hromadnou bitku skupiny kurdských a afghánských migrantů, která vypukla v noci na úterý. Uprchlický kemp, který zřídila organizace Doktoři bez hranic, zůstane nyní uzavřen kvůli vyšetřování, úřady pak zváží jeho permanentní uzavření nebo případné přemístění.

Celý incident se stal necelé dva týdny před prvním kolem francouzských prezidentských voleb. Krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová a konzervativec Francois Fillon ve svých kampaních volají po striktnějších kontrolách na hranicích Francie.

Místní prefekt Michel Lalande však zaujímá opačné stanovisko. „Naší hlavní prioritou je poskytnout těmto lidem přístřeší a zajistit jim důstojnou budoucnost. Dělali jsme to až doteď a nevidím důvod k tomu s tím přestávat,“ řekl Lalande pro agenturu AP.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744