Články odjinud

Úřady zakázaly učitelce nosit křížek na krku. Prý by byl ohrožen "mír" ve škole

Úřady zakázaly učitelce nosit křížek na krku. Prý by byl ohrožen "mír" ve škole

Spor o náboženskou neutralitu v Německu nabírá nových rozměrů. Učitelce z multikulturní berlínské čtvrti Wedding škola zakázala nosit křížek na krku. Ženu, která pracuje ve školství už několik let, nařízení velmi překvapilo, vypověděl evangelický farář Karsten Minkner. Informoval o tom Die Welt.

„Z toho člověk získává dojem, že zákon o neutralitě náboženství má udržet náboženství mimo školu,“ říká. Není jasné, zda se jedná o ojedinělý případ, nebo k podobné záležitosti dochází i na jiných berlínských školách. Mediálně známý je pouze tento případ, píše Die Welt.

Minkner je k nařízením školy kritický. „Ve škole se musí vyučovat i to, že se mají všechna náboženství vzájemně respektovat. K tomu patří také to, že se za své náboženství už nemusí učitelé stydět,“ řekl. To platí pro křesťany, stejně jako Židy nebo muslimy.

Berlínský zákon o neutralitě může být problematický. V zemi totiž platí náboženská svoboda. V roce 2003 ústavní soud rozhodl, že spolkové země mohou zavést preventivní zákaz pokrývek hlavy, pokud k tomu existuje nějaký důvod. V reakci na to v Berlíně zavedli právě zákon o neutralitě.

Berlínský zákon se stal předmětem diskuze, když si na zákaz nošení šátku ve škole stěžovala učitelka. Tu v jedné škole nezaměstnali v roce 2015 právě kvůli šátku. Soud ji přiznal následně odškodnění ve výši 8 680 eur.

V tomto konkrétním případě se sice škola dovolávala zákona o náboženské neutralitě, podle soudce se jednalo ale o porušení náboženské svobody a tudíž škola postupovala protiústavně. Soud nicméně uznal, že v některých případech, kdy by byl ohrožen "mír" ve škole, k zákazu můžou školy přistoupit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud