Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřady zakázaly učitelce nosit křížek na krku. Prý by byl ohrožen "mír" ve škole

Úřady zakázaly učitelce nosit křížek na krku. Prý by byl ohrožen "mír" ve škole

Spor o náboženskou neutralitu v Německu nabírá nových rozměrů. Učitelce z multikulturní berlínské čtvrti Wedding škola zakázala nosit křížek na krku. Ženu, která pracuje ve školství už několik let, nařízení velmi překvapilo, vypověděl evangelický farář Karsten Minkner. Informoval o tom Die Welt.

„Z toho člověk získává dojem, že zákon o neutralitě náboženství má udržet náboženství mimo školu,“ říká. Není jasné, zda se jedná o ojedinělý případ, nebo k podobné záležitosti dochází i na jiných berlínských školách. Mediálně známý je pouze tento případ, píše Die Welt.

Minkner je k nařízením školy kritický. „Ve škole se musí vyučovat i to, že se mají všechna náboženství vzájemně respektovat. K tomu patří také to, že se za své náboženství už nemusí učitelé stydět,“ řekl. To platí pro křesťany, stejně jako Židy nebo muslimy.

Berlínský zákon o neutralitě může být problematický. V zemi totiž platí náboženská svoboda. V roce 2003 ústavní soud rozhodl, že spolkové země mohou zavést preventivní zákaz pokrývek hlavy, pokud k tomu existuje nějaký důvod. V reakci na to v Berlíně zavedli právě zákon o neutralitě.

Berlínský zákon se stal předmětem diskuze, když si na zákaz nošení šátku ve škole stěžovala učitelka. Tu v jedné škole nezaměstnali v roce 2015 právě kvůli šátku. Soud ji přiznal následně odškodnění ve výši 8 680 eur.

V tomto konkrétním případě se sice škola dovolávala zákona o náboženské neutralitě, podle soudce se jednalo ale o porušení náboženské svobody a tudíž škola postupovala protiústavně. Soud nicméně uznal, že v některých případech, kdy by byl ohrožen "mír" ve škole, k zákazu můžou školy přistoupit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744