Články odjinud

Úřady zatkly 13 Bosňáků podezřelých ze zločinů vůči Srbům. Spravedlnost je dohání po 15 letech

Úřady zatkly 13 Bosňáků podezřelých ze zločinů vůči Srbům. Spravedlnost je dohání po 15 letech

Bosenské úřady a policie dnes zadržely 13 Bosňáků (dříve označovaných jako Muslimové) kvůli podezření, že se během občanské války dopustili válečných zločinů na Srbech žijících v okolí města Konjić na jihu země.

„Jde o někdejší velitele bosenské armády, domobrany a ministerstva vnitra. Jsou podezřelí z válečných zločinů na několika desítkách Srbů,“ uvedly úřady v komuniké. Podezřelí byli zatčeni v Konjiči i Sarajevu, dodala policie.

Zločiny byly podle prokuratury spáchány na jaře a v létě 1992, kdy „prakticky všichni srbští obyvatelé byli donuceni odejít“ z regionu. Třináctka obviněných je podezřelá z „vražd, mučení, znásilňování, pronásledování a vyhánění“.

V půli listopadu byl podle agentury AFP odsouzen na devět let do vězení Edhem Žilič, bývalý velitel tábora, ve kterém byli v Konjiči věznění Srbové.

Občanskou válku v Bosně a Hercegovině, kdy proti sobě jistý čas bojovaly všechny tři strany navzájem, podle posledních odhadů nepřežilo na 100 000 lidí. Boje ukončila v prosinci 1995 daytonská mírová dohoda.

Země se poté vnitřně rozdělila na dva silně autonomní správní celky, Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou. Stálé soupeření mezi těmito entitami zpomaluje prosazování nutných reforem na celostátní úrovni a je brzdou pro hospodářský růst a etnické usmíření.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud