Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřady zatkly 13 Bosňáků podezřelých ze zločinů vůči Srbům. Spravedlnost je dohání po 15 letech

Úřady zatkly 13 Bosňáků podezřelých ze zločinů vůči Srbům. Spravedlnost je dohání po 15 letech

Bosenské úřady a policie dnes zadržely 13 Bosňáků (dříve označovaných jako Muslimové) kvůli podezření, že se během občanské války dopustili válečných zločinů na Srbech žijících v okolí města Konjić na jihu země.

„Jde o někdejší velitele bosenské armády, domobrany a ministerstva vnitra. Jsou podezřelí z válečných zločinů na několika desítkách Srbů,“ uvedly úřady v komuniké. Podezřelí byli zatčeni v Konjiči i Sarajevu, dodala policie.

Zločiny byly podle prokuratury spáchány na jaře a v létě 1992, kdy „prakticky všichni srbští obyvatelé byli donuceni odejít“ z regionu. Třináctka obviněných je podezřelá z „vražd, mučení, znásilňování, pronásledování a vyhánění“.

V půli listopadu byl podle agentury AFP odsouzen na devět let do vězení Edhem Žilič, bývalý velitel tábora, ve kterém byli v Konjiči věznění Srbové.

Občanskou válku v Bosně a Hercegovině, kdy proti sobě jistý čas bojovaly všechny tři strany navzájem, podle posledních odhadů nepřežilo na 100 000 lidí. Boje ukončila v prosinci 1995 daytonská mírová dohoda.

Země se poté vnitřně rozdělila na dva silně autonomní správní celky, Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou. Stálé soupeření mezi těmito entitami zpomaluje prosazování nutných reforem na celostátní úrovni a je brzdou pro hospodářský růst a etnické usmíření.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867