USA a Jižní Korea v dubnu zahájí společné vojenské cvičení. KLDR tradičně protestuje | info.cz

Články odjinud

USA a Jižní Korea v dubnu zahájí společné vojenské cvičení. KLDR tradičně protestuje

Spojené státy a Jižní Korea zahájí společné vojenské cvičení. Menévry, které byly odloženy kvůli zimním olympijským a paralympijským hrám v jihokorejském Pchjongčchangu, mají začít první týden v dubnu. KLDR zmíněná cvičení považuje za nácvik invaze a tradičně proti nim protestuje. Je možné, že zareaguje raketovými testy a dalšími agresivními akcemi. Podle agentury Reuters to uvedl bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta.

Společné vojenské cvičení by mělo začít v prvním dubnovém týdnu, řekl prezidentský poradce Mun Čchong-in. Pokud ovšem budou předtím mezi Spojenými státy a Severní Koreou zahájeny rozhovory, lze přistoupit k nějakému druhu kompromisu, dodal. On sám prý doufá, že USA a KLDR spolu začnou jednat.

Jihokorejská a americká armáda obvykle pořádají v březnu a dubnu manévry pod názvy Key Resolve a Foal Eagle, jichž se účastní kolem 17.000 amerických vojáků a přes 300.000 Jihokorejců.

Severní Korea počátkem února pohrozila, že pokud Spojené státy a Jižní Korea uskuteční po zimní olympiádě odložené společné vojenské manévry, nebude tomu nečinně přihlížet.

KLDR od konce loňského listopadu netestovala žádnou raketu, v lednu po dvou letech obnovila dialog s Jižní Koreou a oznámila, že se zúčastní zimních olympijských a paralympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Pchjongjang ale nadále odmítá zastavit své raketové a jaderné zbrojní programy.

Zatímco jihokorejská vláda vítá zmírnění napětí na Korejském poloostrově, kritici varují, že po skončení zimních olympijských a paralympijských her se KLDR ke zbrojním testům znovu vrátí. Americko-jihokorejské vojenské cvičení jí přitom může poskytnout první záminku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud