USA chtějí rozmístit v Jižní Koreji protiraketový systém. Čína a Rusko spojují své síly | info.cz

Články odjinud

USA chtějí rozmístit v Jižní Koreji protiraketový systém. Čína a Rusko spojují své síly

Pokud Spojené státy vybudují v Jižní Koreji plánovaný protiraketový systém THAAD, Čína a Rusko spojí své síly a hodlají přijmout opatření, které blíže neupřesnily. 

 Uvádí to společné prohlášení vydané po schůzce čínských a ruských expertů, o kterém dnes informovala agentura Reuters.

Protiopatření „budou zaměřena na ochranu zájmů Číny a Ruska a strategické rovnováhy v regionu". „Čína a Rusko vyzývají Spojené státy a Jižní Koreu, aby zohlednily jejich obavy o bezpečnost a přestaly s rozmisťováním (systému) THAAD na Korejském poloostrově," stojí v prohlášení.

Čína i Rusko se obávají, že by americký radar v Jižní Koreji mohl sledovat i jejich území. USA a Jižní Korea zdůrazňují, že THAAD bude zaměřen proti severokorejským raketovým a jaderným hrozbám. Čína je jedním z mála spojenců KLDR.

Vyspělý systém THAAD má být postaven v okrsku Songdžu na jihovýchodě Jižní Koreje a uveden do provozu do konce letošního roku. S rozmístěním štítu ale mnozí obyvatelé Songdžu nesouhlasí, mimo jiné z důvodů potenciálních zdravotních rizik. Šéf místní vlády vyhlásil protestní hladovku a napsal vlastní krví protestní dopis, který adresoval ministerstvu obrany.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud