Články odjinud

USA hrozí ekologická katastrofa. Hurikán se žene na komplex s tunami radioaktivního materiálu

USA hrozí ekologická katastrofa. Hurikán se žene na komplex s tunami radioaktivního materiálu

Ničivý hurikán Irma za sebou zanechal zpustošený Karibik, Bahamy a Kubu a nyní se velkou rychlostí přibližuje k americké pevnině. V největším ohrožení je Florida, odkud jsou evakuovány miliony lidí. Existuje však riziko, že se přírodní živel nezastaví a minimálně silný déšť a vítr zasáhne i hlubší vnitrozemí. Podle amerických novinářů je tak v ohrožení jaderný komplex Savannah River Site (SRS), kde se zpracovává nebezpečný jaderný odpad. Při jeho úniku do spodních vod nebo do přírody hrozí ekologická katastrofa.

„Jestliže se předpovědi o hurikánu Irma naplní a on se přiblíží nebo přímo zasáhne komplex Savannah River Site, bude to opravdu zlé,“ citoval nezávislého analytika a autora několika knih o jaderných zbraních Stephena Schwartze server Business Insider.

Jaderné středisko SRS se nachází ve státě Jižní Karolína a podle pátečních předpovědí může patřit do rizikové oblasti, kterou hurikán, popřípadě vítr a silný déšť, hrozí zasáhnout.

Komplex, jehož rozloha přesahuje 800 km2, byl vybudován v padesátých letech a po celé období studené války sloužil americké armádě k výrobě materiálu pro jaderné zbraně. S koncem války výroba plutonia a tritia sice ustala, avšak středisko vlastněné americkým ministerstvem energetiky nebylo zcela uzavřeno. Pořád se v něm nachází radioaktivní materiál a v současné době se používá jako centrum pro jeho zpracování.

V areálu od konce studené války navíc probíhají intenzivní čistící práce, které zahrnují kromě zpracování skladovaného radioaktivního odpadu také likvidaci nepotřebných budov nebo zalévání starých reaktorových budov betonem.

Podle Schwartze zdaleka největší riziko představuje 51 obrovských nádrží a také kontaminované objekty, které sice byly bezpečně uloženy, ale v centru se pořád nalézají. „Problém spojený s nádržemi a možným zatopením není ani tolik o tom, že by nádrže unikaly… Jde tu hlavně o to, co unikalo během dlouhých let,“ uvedl Schwartz. „Pokud sem přijdou záplavy, tak se tento kontaminovaný materiál může pohnout a dostat se do spodní vody,“ dodal.

„Jestliže máte v objektu kontaminovaný nástroj nebo třeba buldozer, tak ty se nepohnou. Ale uranium nebo plutonium, které se v nich drží, se mohou čistě teoreticky dostat daleko,“ uvedl také analytik.

„Nechci ale říct, že nyní závodíme s časem. Je to však problém, kterému komplex SRS čelí dlouhou dobu. Čím dříve odsud odpad dostaneme, tím lépe,“ myslí si Schwartz.

Business Insider se obrátil s žádostí o komentář na americké ministerstvo energetiky a komplex SRS. Tiskový mluvčí komplexu Monte Volk uvedl, že vedení střediska situaci nepodceňuje a již učinilo všechny přípravy. „V případě, že jde o bezpečnost veřejnosti, našich pracovníků a životního prostředí, bereme situaci velmi vážně a zodpovědně. Pravidelně opakujeme všechny bezpečnostní postupy, abychom měli jistotu, že jsou naši lidé dostatečně trénovaní a připraveni,“ řekl mluvčí. 

 

Články odjinud