„USA jsou zpět a silnější než kdy dřív.“ Trump představil svou klíčovou strategii | info.cz

Články odjinud

„USA jsou zpět a silnější než kdy dřív.“ Trump představil svou klíčovou strategii

„USA jsou zpět a silnější než kdy dřív.“ Trump představil svou klíčovou strategii
 

Americký prezident Donald Trump v bedlivě sledovaném projevu představil strategii známou jako „America First“, tedy Amerika na prvním místě. Obsáhle vyjmenoval údajně chyby předchozích politických reprezentací, které podle něj zapomněly na americký ideál a přehlížely potřeby Američanů. Trump řekl, že to se s jeho loňským zvolením změnilo, a opakovaně vyzdvihl roli americké armády a její úspěchy. Zmínil postup v boji proti terorismu a hrozbu, kterou představuje jaderná KLDR.

„Amerika je zpět a je zpět ve velké kondici,“ uvedl Trump. Do spojitosti se svým zvolením dal rovněž nízkou nezaměstnanost, rekordní výkon trhů a zmírňování regulací jako je aktuálně například daňová reforma. Samotnou strategii shrnul do čtyř bodů:

Národní bezpečnost

Trump uvedl, že základem národní bezpečnosti USA je ochrana hranic. Při té příležitosti potvrdil, že se nevzdal plánu na výstavbu zdi na hranici s Mexikem.

Za riziko pro USA označil islámský terorismus a islamistickou ideologii. Řekl, že je třeba zamezit jejich šíření po USA. Za pomyslné bitevní pole označil i kyberprostor a sociální sítě.

Prosperita

„Ekonomická prosperita je národní prosperita,“ shrnul Trump druhý bod své strategie. Apeloval na seškrtání daní a regulací. Řekl, že zaujme tvrdý postoj proti neférovým obchodním praktikám a krádežím duševního vlastnictví.

Pro někoho možná překvapivě nezmínil v tomto bodě explicitně Čínu, jejíž obchodní praktiky v minulosti opakovaně kritizoval. Dokument samotný už ovšem zmínku obsahuje: Čínu označuje za jednoho z amerických rivalů, kteří Americe kradou duševní vlastnictví v hodnotě miliard dolarů.

Trump slíbil obnovu železniční a silniční sítě i komunikační infrastruktury USA. Zmínil též kroky směřující k posílení energetické soběstačnosti.

Mír skrze uplatňování síly

Ve třetím bodě Trump apeloval na obnovu armády. Žádá podle něj „totální modernizaci“. Řekl, že je třeba vzít zpět rozhodnutí o ztenčování vojska a je naopak třeba do něj investovat. Slíbil, že to přinese miliony pracovních míst.

USA podle Trumpa musejí zlepšit ochranu před kyberútoky a „elektromagnetickými“ útoky. 

Strategický dokument varuje mimo jiné před vývojem zbraňových systémů Ruska a Číny. Rusko označuje za několikanásobnou hrozbu. „S využitím moderních metod podvratné taktiky zasahuje Rusko do domácích politických záležitostí zemí po celém světě,“ uvádí zhruba 70stránkový dokument.

Vesmír je podle prezidenta dalším prostorem, kde poměřovat síly.

Americká role ve světě

Prezident USA rovněž apeloval na utužení spojeneckých vazeb, ale žádá od partnerů, aby se férově podíleli na investicích a sdíleli odpovědnost. „Amerika bude mít znovu vůdčí pozici,“ oznámil Trump. Nechce americké hodnoty šířit násilím, ale slíbil, že při jejich obhajobě obrazně řečeno bude slyšet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud