Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„USA jsou zpět a silnější než kdy dřív.“ Trump představil svou klíčovou strategii

„USA jsou zpět a silnější než kdy dřív.“ Trump představil svou klíčovou strategii
 

Americký prezident Donald Trump v bedlivě sledovaném projevu představil strategii známou jako „America First“, tedy Amerika na prvním místě. Obsáhle vyjmenoval údajně chyby předchozích politických reprezentací, které podle něj zapomněly na americký ideál a přehlížely potřeby Američanů. Trump řekl, že to se s jeho loňským zvolením změnilo, a opakovaně vyzdvihl roli americké armády a její úspěchy. Zmínil postup v boji proti terorismu a hrozbu, kterou představuje jaderná KLDR.

„Amerika je zpět a je zpět ve velké kondici,“ uvedl Trump. Do spojitosti se svým zvolením dal rovněž nízkou nezaměstnanost, rekordní výkon trhů a zmírňování regulací jako je aktuálně například daňová reforma. Samotnou strategii shrnul do čtyř bodů:

Národní bezpečnost

Trump uvedl, že základem národní bezpečnosti USA je ochrana hranic. Při té příležitosti potvrdil, že se nevzdal plánu na výstavbu zdi na hranici s Mexikem.

Za riziko pro USA označil islámský terorismus a islamistickou ideologii. Řekl, že je třeba zamezit jejich šíření po USA. Za pomyslné bitevní pole označil i kyberprostor a sociální sítě.

Prosperita

„Ekonomická prosperita je národní prosperita,“ shrnul Trump druhý bod své strategie. Apeloval na seškrtání daní a regulací. Řekl, že zaujme tvrdý postoj proti neférovým obchodním praktikám a krádežím duševního vlastnictví.

Pro někoho možná překvapivě nezmínil v tomto bodě explicitně Čínu, jejíž obchodní praktiky v minulosti opakovaně kritizoval. Dokument samotný už ovšem zmínku obsahuje: Čínu označuje za jednoho z amerických rivalů, kteří Americe kradou duševní vlastnictví v hodnotě miliard dolarů.

Trump slíbil obnovu železniční a silniční sítě i komunikační infrastruktury USA. Zmínil též kroky směřující k posílení energetické soběstačnosti.

Mír skrze uplatňování síly

Ve třetím bodě Trump apeloval na obnovu armády. Žádá podle něj „totální modernizaci“. Řekl, že je třeba vzít zpět rozhodnutí o ztenčování vojska a je naopak třeba do něj investovat. Slíbil, že to přinese miliony pracovních míst.

USA podle Trumpa musejí zlepšit ochranu před kyberútoky a „elektromagnetickými“ útoky. 

Strategický dokument varuje mimo jiné před vývojem zbraňových systémů Ruska a Číny. Rusko označuje za několikanásobnou hrozbu. „S využitím moderních metod podvratné taktiky zasahuje Rusko do domácích politických záležitostí zemí po celém světě,“ uvádí zhruba 70stránkový dokument.

Vesmír je podle prezidenta dalším prostorem, kde poměřovat síly.

Americká role ve světě

Prezident USA rovněž apeloval na utužení spojeneckých vazeb, ale žádá od partnerů, aby se férově podíleli na investicích a sdíleli odpovědnost. „Amerika bude mít znovu vůdčí pozici,“ oznámil Trump. Nechce americké hodnoty šířit násilím, ale slíbil, že při jejich obhajobě obrazně řečeno bude slyšet.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744