Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA zvažují, že prolomí tabu a postaví státní mobilní síť. Chtějí tak čelit čínské hrozbě

USA zvažují, že prolomí tabu a postaví státní mobilní síť. Chtějí tak čelit čínské hrozbě

Spojené státy uvažují, že vybudují novou mobilní síť. Federální vláda by tak vstoupila do sektoru, který dosud patří soukromým společnostem. Důvod je jednoduchý. Trumpova administrativa chce vytvořit systém, kterým by mohla čelit rozpínavosti a hrozbám Číny.

Informaci o snaze vybudovat novou 5G síť vyplývá z dokumentu, který získal web Axios. Ten tvrdí, že USA síť potřebují do tří let. Vláda nyní zvažuje, jak ji postaví a zaplatí.

Dokument nastiňuje dvě možnosti. Jednou je, že federální vláda se do budování nové sítě vrhne sama. To by byl bezprecedentní krok. Dosud v oblasti mobilních technologií operovaly pouze soukromé společnosti. Nyní by se část segmentu dostala pod státní kontrolu.

Druhá možnost počítá s angažmá soukromých mobilních poskytovatelů, kteří si budou stavět vlastní konkurenční sítě. To by ochránilo zájmy společností, ale zároveň bylo dražší a pomalejší. Podle zdrojů Axiosu ale taková varianta ve skutečnosti vůbec není na stole.

Trumpova administrativa prezentuje projekt národní mobilní sítě jako ekvivalent systému mezistátních dálnic, který nechal zřídit prezident Dwight Einenhower. Dálnice od té doby výrazně podpořily automobilový průmysl.

Superrychlá 5G síť by měla posloužit jako bezpečná cesta pro rozvoj nových technologií. Fungovat by na ní mohla autonomní vozidla nebo přístroje pracující s virtuální realitou. USA by tak reagovaly na čínský pokrok v oblasti mobilních služeb.

Americká vláda také věří, že by síť fungovala jako bezpečnostní prvek. Využít ji chce pro boj s čínskými hrozbami v oblasti ekonomiky a kyberbezpečnosti.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1