Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útočník z newyorského nádraží nechal před činem vzkaz Trumpovi. Bombu sestrojil stylem „co dům dal“

Útočník z newyorského nádraží nechal před činem vzkaz Trumpovi. Bombu sestrojil stylem „co dům dal“

Akayed Ullah, který se včera pokusil odpálit v podchodu u rušného newyorského nádraží, napsal před činem vzkaz adresovaný prezidentu Donaldu Trumpovi. Informovala o tom BBC s odkazem na znění obvinění. Ullah při zpackaném útoku s podomácku vyrobenou bombou zranil tři lidi a sebe sama. Zamýšlel přitom zjevně krvavější akci inspirovanou teroristickými akcemi v Evropě.

„Trumpe, selhal jsi při ochraně vlastního národa.“ Právě tento vzkaz zanechal podle BBC na facebooku newyorský útočník. Adresátem krátké věty byl právě prezident Spojených států.

Sedmadvacetiletý Ullah – původem z Bangladéše – se někdy po odeslání vzkazu do kyberprostoru sebral a vyrazil na zřejmě nejrušnější autobusové nádraží světa – newyorské Port Authority, kterým ročně projde 65 milionu lidí. V podchodu spojujícím stanici s Times Square se pak – možná omylem a předčasně – pokusil odpálit.

Návod na sestavení bomby našel Ullah na internetu a všechen potřebný materiál si koupil. Trubku pro výrobu bomby vzal na stavbě, kde pracoval, a naplnil ji hlavičkami zápalek. K jejich zažehnutí použil rozbité osvětlení z vánočního stromku napájené baterií. Exploze ale neměla zamýšlený efekt a nevznikly při ní smrtící střepiny.

Ullah zranil především sám sebe, další tři lidé mají po jeho útoku oděrky a popáleniny.

Mladík z Bangladéše je zatím posledním z těch, kdo dostali zoufalý nápad zaútočit inspirovaní Islámským státem. Jak řekl vyšetřovatelům, nápad mu vnukly útoky islamistů v Evropě spáchané v uplynulých letech v době kolem Vánoc – tedy například útok nákladním autem na trhy v Berlíně, kde zemřela i Češka. Ullah uvedl, že se mstil za nálety na pozice IS na blízkém východě. Roli údajně hrálo i Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Newyorská policie dnes Ullaha obvinila z podpory terorismu, šíření teroristických hrozeb a nezákonného držení zbraní. V případě odsouzení mu hrozí až 15 let vězení. Další obvinění lze podle agentury AP očekávat od federálních soudců, kteří proti přistěhovalci z Bangladéše připravují vlastní proces.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1