Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok na Manhattanu: Na místě je 8 mrtvých, policie mluví o terorismu

Útok na Manhattanu: Na místě je 8 mrtvých, policie mluví o terorismu

Osm lidí zemřelo při útoku v centru Manhattanu. Policie doporučuje obyvatelům, aby se vyhnuli oblasti okolo West Side Higway v jižní části Manhattanu. Oficiální místa počet obětí zatím neuvedla. Policie případ vyšetřuje jako možný teroristický útok-

Pachatel podle televize ABC se svým pronajatým pick-upem plnou rychlostí vjel do jízdního pruhu vyhrazeného cyklistům, několik lidí srazil a pak sám narazil do školního autobusu, přičemž zranil dvě děti a dva dospělí.. Útočník, zřejmě zraněný, vystoupil z kabiny, křičel a v rukou držel dvě zbraně, podle vyšetřovatelů šlo ale o atrapy. Policisté pachatele postřelili a zadrželi, podle listu The New York Times je hospitalizován. V autě nebyly nalezeny žádné výbušniny.

 

„Podle všeho jde o zbabělý  a cílený útok. Naše město už prošlo podobným testem a obyvatelé New Yorku se podobnými incidenty nenechají zlomit," uvedl starosta New Yorku Bill de Blasio, který zároveň potvrdil počet obětí.

„Vím, že jde večer Halloweenu a vím, že následující dny nebudou lehké. Řiďte se tím, že když něco vidíte, nahlašte to," dodal de Blasio.

Incident potvrdil mluvčí newyorské policie, který obyvatele a návštěvníky Manhattanu varoval, aby se vyhnuli oblasti střelby. Newyorský starosta Bill de Blasio obyvatelům města oznámil, že okamžitá hrozba pominula. O útoku byl informován prezident Donald Trump.

 

„Nic zatím nenasvědčuje, že by šlo o akci větší skupině. Vypadá to na útok jedince, který vyústil v teror," řekl givernér státu New Yorku Andrew Cuomo s tím, že lidé kvůli bezpečnosti uvidí v následujících dnech v ulicích více policistů. Další hrozba podle něj v tuto chvíli neexistuje, co přesně se stalo, zatím ale není zcela jasné.

„Jeden ze svědků na místě říkal, že střílel řidič taxíku," uvedl uživatel twitteru, který se pohyboval v okolí. Další lidé mluví o tom, že slyšeli řidiče, jak křičí Alláhu Akbar. Oficiální zdroje ale zatím nic takového nepotvrdily, jen oznámily, že případ vyšetřují jako terorismus a převzala ho FBI.

 

„Slyšel jsem devět nebo deset výstřělů, vedle mě vykřikla dívka, když auto najelo na cyklostezku," řekl televizi CNN svěděk Eugene Duffy. „Neviděl jsem jeho tvář, neviděl jsem, jak vypadá. Pořád nevím, co se stalo, ale s tím, co se děje, vás automaticky napadne, že jde o teroristický útok.

Výhrůžka Islámského státu ze srpna 2017Výhrůžka Islámského státu ze srpna 2017autor: Site Intelligence Group

Organizace Site, která monitoruje teroristickou aktivitu na svých stránkách zveřejnila fotografii, kterou v srpnu na svých kanálech šířili radikálové napojení na Islámský stát. Je na ní telefon, na kterém je vlajka IS, v pozadí je vidět dolní část Manhattanu. V textu pak stojí, že bojovníci IS jsou v Americe. Spojitost mezi fotografií a dnešním útokem nedaleko místa, kde má dnech procházet halloweenský průvod, zatím není jasná.

 

Střelba se podle médií ozývala z prostoru West Side Highway, rušné magistrály lemující západní pobřeží Manhattanu při levém břehu řeky Hudson, jen několik bloků od Světového obchodního střediska a památníku obětí teroristického útoku z roku 2001. Pokud se potvrdí zprávy o terorismu, šlo by o první takový útok od 11. září na půdě New Yorku, který si vyžádal mrtvé.


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744