Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útoky autem jako základ z manuálu moderního teroristy. Proč se USA dosud téměř vyhýbaly?

Útoky autem jako základ z manuálu moderního teroristy. Proč se USA dosud téměř vyhýbaly?

Nice, Berlín, Barcelona... Případů, kdy džihádisté použili automobil jako zbraň vůči západní civilizaci, je v Evropě již docela dlouhá řada. Naopak ve Spojených státech jsou tyto případy téměř výjimkou. Jedním z důvodů může být i to, že za Atlantikem mají mnohem jednodušší přístup ke zbraním, myslí si Tomáš Pojar, diplomat, bezpečnostní analytik a prorektor CEVRO Institutu. 

„Nejsem si přesně jistý, proč je v USA menší počet tohoto typu džihádistických útoků. Může to být proto, že ve Spojených státech mají mnohem jednodušší přístup ke zbraním, v Evropě je často volba automobilu až poslední možností volby prostředku,“ říká pro INFO.CZ Tomáš Pojar. 

„Další věc je, že za oceánem mají teroristických útoků obecně méně, takže pokud by se to porovnalo na procenta a nikoliv na absolutní čísla, tak by ten na první pohled propastný rozdíl možná nebyl až tolik výrazný,“ doplňuje odborník.

Jak jednoduché je proměnit bílý pick-up na vražednou zbraň v úterý dokázal Uzbek Sajfulláh Saipov. Ten s vypůjčeným automobilem přímo na Manhattanu, v srdci New Yorku, zabil osm lidí a další zranil. „Teroristé zjistili, že jim tento typ útoků v Evropě funguje, tak jej zkouší i v USA. Je to pro ně nyní určitě preferovaný typ útoků,“ tvrdí v rozhovoru pro INFO.CZ bezpečnostní expert Miroslav Mareš. 

„Jasně se ukazuje, že pro džihádisty jsou takovéto útoky pomocí automobilu levné a efektivní. Teroristé jim dávají přednost i proto, že jsou na provedení jednodušší než například použití výbušnin,“ říká Mareš. 

S tím souhlasí i vojenský a bezpečnostní expert František Šulc. „Pokud budou útoky v USA nyní pokračovat, tak bych předpokládal, že budou prováděny právě takto jednoduše – za pomoci nože či automobilu,“ říká expert pro INFO.CZ. „Zkrátka žádné extra komplikované operace, při kterých hrozí předčasný neúspěch celé akce,“ dodává Šulc s tím, že je podle něj riziko takovýchto útoků v USA a vybraných zemích západní Evropy poměrně vysoké.

Slabiny komplikovanějších útoků se ukázaly například tento týden v úterý, kdy německé úřady zadržely Syřana, který měl připravovat bombový útok. Policie mu podle všeho přišla na stopu ve chvíli, kdy si začal opatřovat chemikálie a součástky, které k výrobě bomby potřeboval.

Útoků automobilem i proto přibývá. „Pro Islámský stát je to preferovaný typ teroristických činů, který svým sympatizantům doporučují provádět. Oproti tomu třeba Al-Káida vyzývá k útokům na železnice a chce v Evropě a v USA vykolejovat vlaky,“ vysvětluje Mareš.

Teroristické skupiny se k jednoduchému ale účinnému plánování útoků uchylují i proto, že západní státy už od útoků 11. září 2001 průběžně přijímají opatření, která terorismu brání. „V Evropě se sice v jednu chvíli podcenila spolupráce mezi jednotlivými bezpečnostními složkami, ale v reakci na následný růst útoků se bezpečnostní služby mezi sebou opět velmi rychle domluvily. Nyní už spolu komunikují a koordinují své akce bez problémů,“ vysvětluje Šulc.

„Stoprocentně účinné ale žádné řešení není. Vždy se může stát, že sítí bezpečnostních složek a opatření někdo pronikne,“ dodává Šulc. A čím jsou útočníci nenápadnější, tím spíše se jim to může povést. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744