Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útoky měly být větší, naplánoval je muslimský duchovní. Podezřelí z teroru v Barceloně stanuli před soudem

Útoky měly být větší, naplánoval je muslimský duchovní. Podezřelí z teroru v Barceloně stanuli před soudem

V Madridu dnes skončily první soudní výslechy čtyř Maročanů zatčených kvůli atentátům spáchaným minulý týden v Katalánsku. Vyšetřující soudce je obvinil z členství v teroristické skupině, z držení výbušnin a z vraždy. Prokuratura pro všechny požádala o vazbu bez možnosti kauce. Soudce tři muže uvěznil, čtvrtého ale propustil. Muži vypověděli, že útoky naplánoval imám z města Ripoll Abdalbákí Sátí.

Podle soudních zdrojů citovaných španělskými médii chtěla skupina původně provést mnohem větší útoky a zaměřit se na barcelonské památky. Sátí údajně ostatním členům teroristické buňky řekl, že je připraven zemřít při akci, při níž budou použity výbušniny.

Buňka měla podle dosavadního šetření 12 členů; pouze čtyři přežili a jsou zatčeni. Dva přišli o život minulou středu při explozi ve městě Alcanar, kam teroristé přivezli bomby, určené k útokům podle původního plánu. Sátí a další terorista při této explozi zemřel.

Podle policejní hypotézy se pak teroristé rozhodli zaútočit s použitím aut: ve čtvrtek v Barceloně zabili 13 lidí a o několik hodin později ve městě Cambrils jednu ženu. Dalšího člověka zavraždil údajný hlavní pachatel barcelonského útoku Maročan Júnis abú Jakúb, když prchal z místa činu. Pět útočníků z Cambrils policisté zabili na místě, abú Jakúba dopadli a zabili v pondělí.

Čtyři přeživší - Idrís Úkábír, Muhammad Aallaa, Sálih Karíb a Muhammad Húlí Šamlál - byli převezeni do Madridu, kde dnes poprvé předstoupili před vyšetřujícího soudce. Jednání se vedlo ve španělštině, kterou všichni zatčení ovládají.

Jako prvního soudce předvolal jedenadvacetiletého Šamlála, který byl vážně zraněn při explozi v Alcanaru. Mluvčí soudu řekl, že Šamlál, který přišel v nemocničním pyžamu, před soudcem vypovídal déle než hodinu. Prokurátor pro něj žádal vazbu bez možnosti kauce. Podle soudních zdrojů Šamlál odpověděl na všechny otázky. Jeho svědectví je považováno za klíčové pro pochopení motivů, kvůli nimž celé buňka útočila.

Šamlál zopakoval to, co již předtím řekl policii, totiž, že buňka připravovala mnohem rozsáhlejší útok, než byl ten v Barceloně a pak v Cambrilsu. Šamlál je jediný, o němž se s jistotou ví, že se na přípravě v Alcanaru podílel. Policie již dříve naznačovala, že někteří ze čtveřice poskytli zajímavé informace, ale až do dneška nebylo jasné, kdo ze zadržených vypovídal.

Úkábír před soudcem vypovídal jinak než na policii. Jeho doklady se našly v dodávce, s níž útočil abú Jakúb v Barceloně. Idrís Úkábír se už ve čtvrtek po zveřejnění své fotografie v médiích přihlásil na policii a tvrdil, že mu bratr Músá ukradl doklady. Sedmnáctiletý Músá Úkábír byl mezi pěticí útočníků, které policie zastřelila v noci na pátek ve městě Cambrils.

Úkábír dnes před soudem výpověď změnil. Přiznal, že to byl on, kdo pronajal dva vozy, ale tvrdil, že si myslel, že budou požity ke stěhování. Popřel, že je členem teroristické buňky, a prohlásil, že na policii vypovídal ze strachu.

Před soudcem stanul i Muhammad Aallaa (27), jehož bratr Saíd Aallaa byl mezi těmi, kteří přišli o život v Cambrilsu. Jeho později soudce propustil na svobodu. Jako poslední vypovídal Sálih Karíb (34).

Španělský generální prokurátor José Manuel Maza dnes řekl, že soudní proces, který má vyjasnit okolnosti útoků v Katalánsku, bude složitý a vyšetřování se zúčastní i jiné země. Nevyloučil, že se některým teroristům podařilo uprchnout.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744