Články odjinud

V Bosně působí srbští žoldnéři. Cvičí v ruském „humanitárním centru“ a chtějí zemřít za Putina

V Bosně působí srbští žoldnéři. Cvičí v ruském „humanitárním centru“ a chtějí zemřít za Putina

Ruskem vyškolení žoldáci pomáhají zřídit polovojenskou jednotku, která slouží srbskému separatistickému vůdci v Bosně. S odvoláním na sarajevské zdroje o tom informoval britský deník The Guardian. Zprávu již potvrdil také bosenský ministr bezpečnosti Dragan Mektič. Informace o aktivitě ruských žoldnéřů na Balkáně přichází v době, kdy se stále více mluví o ruských snahách destabilizovat celý region.

Mužem, který se v Bosně pokouší postavit si soukromou armádu, je Milorad Dodik, jeden z vůdců tvrdého jádra srbského obyvatelstva žijícícho v Bosně. Dodikova paramilitární jednotka Srbská čest na sebe v tomto týdnu důrazně upozornila, když v Banja Luce uspořádala nepovolenou výhružnou přehlídku, kterou lze považovat za jasnou a otevřenou demonstraci síly.

Bosenský zpravodajský web Žurnal v této souvislosti informoval o tom, že Srbská čest cvičí v ruském “humanitárním centru” na srbském území a prostřednictvím tohoto centra je také financována a vyzbrojována. Primárním cílem Srbské cti je boj proti odpůrcům a kritikům Milorada Dodika, soudí Žurnal.

Bosenský web upozornil také na skutečnost, že jedním z vůdců paramilitární organizace je Bojan Stojkovič. Jde o někdejšího srbského výsadkáře nechvalně známého z časů občanské války v Jugoslávii. Je o něm známo, že prošel výcvikem přímo v Rusku a také že je nositelem ruských vojenských vyznamenání.

Bosenský ministr bezpečnosti Dragan Mektič uvedl, že činnost skupiny Srbská čest nechává pečlivě sledovat tajnými službami, odmítl ale uvést jakékoliv další podrobnosti. Současně ale prohlásil, že pokud se Dodikova skupina pokusí “zabránit fungování úřadů státní správy,” budou proti ní učiněny odpovídající kroky. To lze považovat za vcelku jasně zdvižený varovný prst.

Nezdá se však, že by si toho Srbská čest všímala. Pod fotkami Milorada Dodika na sociálních sítích se to hemží vzkazy jako “Nikdo nám nemůže ublížit, jsme silnější než osud.” Bojan Stojkovič se zase na Instagramu vyznal ze své lásky k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. “Za takového prezidenta stojí za to zemřít,” napsal.

Právě Rusko má na Balkáně dlouhodobé mocenské zájmy sahající ještě do devatenáctého století. Nynějším cílem Putinovy administrativy je zvrátit mocenské rozložení sil v citlivém a přitom strategicky položeném regionu. Podle Guardianu je cílem Vladimira Putina především anulovat platnost Daytonských smluv, které v roce 1995 ukončily jugoslávskou občanskou válku a stanovily současné balkánské status quo. A právě podpora destabilizující činnosti skupin jako je Srbská čest je prostředkem, jak toho docílit.

 

Články odjinud