Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„V Bruselu máme větší pořádek než Trump ve svém týmu,“ rýpl si do USA šéf Evropské komise Juncker

„V Bruselu máme větší pořádek než Trump ve svém týmu,“ rýpl si do USA šéf Evropské komise Juncker

Evropská komise je lépe organizovaná než tým amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v posledních dnech zažívá jednu rošádu za druhou. „Pokud se vyskytnou nějaké interní problémy, tak je řešíme přímým rozhovorem a nikoliv vyhazováním lidí,“ uvedl v rozhovoru pro bruselský server Politico předseda Komise Jean-Claude Juncker. S novináři mluvil také o aktuální situaci v Polsku a Maďarsku, které spolu s Českou republikou odmítají plnit závazky a přijímat uprchlíky, nebo o tom, co lidem v EU přinese brexit.

„Je to neuvěřitelné,“ prohlásil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ohledně nedávných zmatků uvnitř administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům v rychlém sledu opustil mluvčí Sean Spicer a krátce po něm z nařízení prezidenta skončil také personální ředitel Reince Priebus a následně i šéf komunikace Anthony Scaramucci, který byl v úřadu pouhých deset dní. „Jsme lépe organizovaní než Trumpova administrativa, a je to proto, že pokud se vyskytnou nějaké interní problémy, tak je řešíme přímým rozhovorem a ne vyhazováním lidí,“ řekl v rozhovoru pro bruselský server Politico. Unijní instituce bývají často kritizovány za přílišnou pomalost a byrokratičnost. O tom ale Juncker nemluvil.

Šéf Komise dodal, že už měl možnost Trumpovi „vysvětlit“, že „nemá ostatním zemím v EU říkat, aby napodobovali Brity“. Americký prezident byl totiž po svém zvolení vůči EU skeptický a o plánovaném odchodů Spojeného království z EU se vyjadřoval pochvalně. Svým přístupem mnohé evropské politiky znejistěl. Juncker nyní nicméně zdůraznil, že výzvu dalším zemím, aby opustily EU, Trump už od té doby znovu nezopakoval.

Brexit jako bolehlav

Brexit, který je podle Junckera potřeba považovat za nevratný proces, nebude jen pouhou nepříjemností, ale bude představovat pořádný bolehlav. „Lidé si začnou každým dnem stále více uvědomovat vážnost problémů a to, že ne vždy na ně existuje odpověď.“

Jednání s Brity má na starosti vyjednavač Komise Michel Barnier, kterému Juncker maximálně věří. Předseda Komise se proto brexitem zabývá jen „do té míry, jak je potřeba“. Co to přesně znamená, ale neuvedl. Již dříve šéf jeho kabinetu a pravá ruka řekl, že Juncker se brexitu nevěnuje více než půl hodiny týdně. Raději se prý zaměřuje na pozitivnější témata, k nimž patří „hospodářský růst, podpora investic, migrace, bezpečnost, společná obrana nebo posilování obchodních vztahů s Japonskem, Kanadou a Latinskou Amerikou.

Dobrá kondice a řecké dluhy

Evropská unie se podle Jean-Clauda Junckera nachází v dobré kondici. A to v natolik dobré, že nebude mít problém se vypořádat se vším, co ji příští rok čeká. „Není tu opravdu nic, na co bychom si mohli stěžovat,“ řekl novinářům ve své kanceláři, která se nachází v nejvyšším patře sídla Komise v Bruselu. Je jedním z mála lidí, kteří se tu začátkem srpna zdržují, protože ještě nezvládli odjet na letní dovolenou. Tu si zaměstnanci institucí EU již tradičně vybírají každý rok právě ve druhé polovině léta.

Ekonomice EU se v poslední době daří, klesá nezaměstnanost a vede se lépe i jednotlivým členským zemím. „Jsou to lepší zprávy než před rokem. A neodvíjí se to od mé nálady, od faktů,“ říká Juncker, který mluvil také o situaci v zadluženém Řecku. „Kdyby Komise nedohlédla na to, aby Řecko nebylo v roce 2015 vyloučeno z eurozóny, tak by to nyní nebylo tak dobré,“ uvedl Juncker. „Tehdy jsem tvrdě bojoval za stabilitu euroskupiny, konkrétně za Řecko (střetl se tak s opačným názorem německého ministra financí Wolfganga Schäubleho; pozn. red.). Kdybych to býval neudělal, eurozóna by se rozpadla“.

Obtížní sousedé

Jedním z největších problémů, před nimiž dnešní EU stojí, je podle Jean-Clauda Junckera situace v Polsku a Maďarsku. Kromě toho, že se tyto země ještě společně s Českem odmítají podřídit celounijní dohodě o přijímání uprchlíků, čelí kritice za podkopávání demokracie a právního státu. Evropská komise dokonce proti Polsku nedávno zahájila další řízení proti možnému porušení povinností, které může skončit i sankcemi. Vyjádření směrem k Varšavě bylo ze strany Junckera mnohem tvrdší než v případě Budapešti.

„S (maďarským premiérem) Orbánem máme milý vztah. Pravidelně spolu mluvíme, pravidelně se s ním vídám – i když to někdy nebývá veřejné – protože nechci Maďarsko ztratit,“ uvedl Juncker.

Řeč se vedla i o Turecku, které s EU vede rozhovory o členství v EU. Vztahy mezi EU a Ankarou jsou ale napjaté kvůli migrační krizi a pokusu o puč v loňském roce. Turecká vláda po něm přistoupila k rozsáhlým čistkám. Juncker je ale přesvědčen, že rozhovory by měly i přesto nadále pokračovat, minimálně na papíře, dodal. Reagoval tak na snahy Evropského parlamentu a například Rakouska o jejich trvalé pozastavení.

„Turecko je náš soused, nemůžeme je jen tak jednoduše smést ze stolu,“ řekl šéf komise. „Nejsem zastánce ukončení přístupových rozhovorů s Tureckem, což je požadavek Evropského parlamentu“.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744