Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V centru Londýna vraždil osamělý vlk. „Snaha narušit naše hodnoty nemůže uspět,“ vzkázala premiérka Mayová

V centru Londýna vraždil osamělý vlk. „Snaha narušit naše hodnoty nemůže uspět,“ vzkázala premiérka Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová večer poprvé reagovala na teroristický útok v centru Londýna. Po schůzce se zástupci odpovědných institucí konstatovala, že úder v naprosté blízkosti parlamentu měl na svědomí jediný útočník. Autem najel do lidí na Westminsterském mostě a další zranil u budovy parlamentu, kde rovněž ubodal policistu. Zemřel po tom, co ho další policisté postřelili. Poslední bilance zní: čtyři oběti na životech a 40 zraněných.

Mayová konstatovala, že útok Británii nezlomí. Potvrdila, že mezi oběťmi je i policista, který budovu parlamentu chránil v době útoku. Tehdy v ní byla i sama šéfka kabinetu.

„Můžu potvrdit, že tento otřesný útok opravdu spáchal jediný člověk,“ konstatovala Mayová v krátkém vystoupení před svým sídlem v Downing Street 10. „Pokus narušit násilně naše hodnoty nemůže uspět,“ vzkázala a konstatovala, že místo útoku nebylo zvolené náhodně.

Šéf protiteroristických jednotek Scotland Yardu později uvedl, že zraněných je čtyřicet a že čtyři lidé při útoku zemřeli. Agresor se podle něj inspiroval mezinárodním terorismem.

Kdo útočil? Stále velká neznámá

Ohledně identity a motivu útočníka stále není jasno. Na základě fotografií ze zásahu se začaly šířit nepotvrzené informace, že čin spáchal známý britský extrémista a islamistický kazatel Abu Izzadeen, který na internetu podněcoval k nenávisti.

Oslavoval také londýnské teroristické útoky ze 7. července 2005, které si vyžádaly víc než 50 obětí a sedm stovek zraněných, a vyzýval k násilí na policistech. Jak ale konstatoval například britský server Unilad, tento radikál by měl být stále ve vězení a s útokem by tedy neměl mít nic společného. Úřady pachatele stále nepojmenovaly.

Vyšetřování incidentu pokračuje a bezpečnostní opatření v Londýně zůstávají na maximu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744