Články odjinud

V Hongkongu poprvé zakázali politickou stranu. Vrací se do hry nezávislost?

V Hongkongu poprvé zakázali politickou stranu. Vrací se do hry nezávislost?

Hongkongské úřady v pondělí zakázali Hongkongskou národní stranu, která usiluje o nezávislost Hongkongu. Území je od roku 1997 formálně součástí Číny. Opozice se obává o svobodu projevu v Hongkongu a podle některých odborníků to paradoxně může posílit volání po nezávislosti.

„V zájmu národní bezpečnosti nebo veřejné bezpečnosti, veřejného pořádku nebo ochrany práv a svobod ostatních osob“ v pondělí hongkongské úřady zakázaly Hongkonskou národní strany, která usiluje o nezávislost Hongkongu na Číně. Oznámil to tamní ministr bezpečnosti John Lee. Úřady k tomu využily starého nařízení, které bylo původně určeno proti mafii, zejména čínským triádám. Je to poprvé od konce britské koloniální vlády, kdy byl tento zákon použit proti politické straně. Za britské nadvlády byl použit proti čínské komunistické straně a proti národní čínské straně, známé jako Kuomintang.

Hongkongská národní strana je obskurní miniaturní organizace, kterou vede 27letý Andy Chan, a u níž vůbec není známo, kolik má členů. Sám Chan tvrdil, že jde o 30 – 50 lidí, ale je možné, že je to mnohem méně. Na veřejnosti vystupuje jenom Chan a údajný mluvčí strany Jason Chow Ho-fai. Nezávislost Hongkongu podporuje nyní 10 – 17 procent obyvatel. Podle úřadů je ale Chan zastánce násilí a proto bylo třeba jeho stranu zakázat. Opírají se přitom vyjádření Chana pro média, kde prohlásil, že „pokud jde o násilí, podporujeme ho, pokud to bude efektivní k tomu, abychom byli slyšet“. Navíc prohlásil, že může napodobit opoziční strany v Kosovu a vypustit slzný plyn v hongkongském parlamentu.

Opozice nyní v Hongkongu spekuluje o tom, proč úřady tak tvrdě zasáhli proti miniaturní skupině lidí bez jakéhokoliv významu. Zásah je to totiž skutečně tvrdý. Úřady mohou uvěznit členy strany na jeden rok, funkcionáře na tři roky a i ten, kdo jen členům strany umožní setkání ve svém domě, může jít také na rok do vězení. Výsledkem zásahu úřadů je, to že se strana dostala na přední stránky hongkongského tisku a také do světových médií. Bez toho by se o ni skoro nikdo nezajímal. Hongkongské tím zřejmě chtějí ukázat, že tolerance vůči opozici končí. Nejde přitom jen otázku nezávislosti, ale také demokracie či požadavek zavedení všeobecného přímého a rovného volebního práva, které blokuje Peking.

„Zákaz Hongkongské národní strany je milník v útoku na základní svobody v Hongkongu,“ varuje ve svém prohlášení organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Podle ochránců lidských povede současný nakonec k omezení svobody projevu a shromažďování, které jsou zaručeny Základním zákonem, tedy hongkongskou ústavou. Zákaz strany byl totiž vydán jen na základě obav z ohrožení bezpečnosti a pořádku násilím, nikoliv na základě skutečné akce strany. Otvírá to tak policii prostor, aby na základě stejného právního výkladu používala „preventivních opatření“ proti politickým stranám a hnutím. Dosud to v Hongkongu nebylo možné. Nyní se spekuluje o tom, že úřady zakáží hnutí Demosisto, které si pohrává se „sebeurčením“ Hongkongu, a policie může zatknout jeho představitele.

Současný zásah nepřišel jen tak, ale musel být nařízen z Pekingu, uvádí hongkongský list South China Morning Post. Potvrdil mu to i jediný hongkongský člen předsednictva čínského parlamentu Tam Yiu-Chung, podle kterého byli čínští komunisté nespokojeni a tak hongkongská vláda musela jednat. Čína spravuje Hongkong od roku 1997, kdy přestal být britskou kolonií. Peking ale slíbil, že na padesát let zachová v rámci hesla „jedna země, dva systémy“ v Hongkongu jeho ekonomický i politický systém a zároveň tam bude rozšiřovat demokracii. K tomu ale nedošlo a Peking se naopak snaží demokracii v Hongkongu omezit.

Část obyvatel Hongkongu reagovala na porážku prodemokratického hnutí před dvěma lety voláním po nezávislosti. Jedním z nich byl i Andy Chan. Většina obyvatel ale považovala nezávislost na Číně za utopii a věří, že i v rámci současného systému lze zachovat politické svobody v Hongkongu. Zákaz strany usilující o nezávislost by to mohl změnit. „Ukázal totiž, že jedinou cestou jak ochránit svobodu slova, shromažďování a hongkongský způsobe života je nezávislost na Číně. Posílí to tak myšlenku nezávislosti,“ tvrdí například australský expert na Čínu Kavin Carrico citovaný listem The Financial Times.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud