Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Hongkongu poprvé zakázali politickou stranu. Vrací se do hry nezávislost?

V Hongkongu poprvé zakázali politickou stranu. Vrací se do hry nezávislost?

Hongkongské úřady v pondělí zakázali Hongkongskou národní stranu, která usiluje o nezávislost Hongkongu. Území je od roku 1997 formálně součástí Číny. Opozice se obává o svobodu projevu v Hongkongu a podle některých odborníků to paradoxně může posílit volání po nezávislosti.

„V zájmu národní bezpečnosti nebo veřejné bezpečnosti, veřejného pořádku nebo ochrany práv a svobod ostatních osob“ v pondělí hongkongské úřady zakázaly Hongkonskou národní strany, která usiluje o nezávislost Hongkongu na Číně. Oznámil to tamní ministr bezpečnosti John Lee. Úřady k tomu využily starého nařízení, které bylo původně určeno proti mafii, zejména čínským triádám. Je to poprvé od konce britské koloniální vlády, kdy byl tento zákon použit proti politické straně. Za britské nadvlády byl použit proti čínské komunistické straně a proti národní čínské straně, známé jako Kuomintang.

Hongkongská národní strana je obskurní miniaturní organizace, kterou vede 27letý Andy Chan, a u níž vůbec není známo, kolik má členů. Sám Chan tvrdil, že jde o 30 – 50 lidí, ale je možné, že je to mnohem méně. Na veřejnosti vystupuje jenom Chan a údajný mluvčí strany Jason Chow Ho-fai. Nezávislost Hongkongu podporuje nyní 10 – 17 procent obyvatel. Podle úřadů je ale Chan zastánce násilí a proto bylo třeba jeho stranu zakázat. Opírají se přitom vyjádření Chana pro média, kde prohlásil, že „pokud jde o násilí, podporujeme ho, pokud to bude efektivní k tomu, abychom byli slyšet“. Navíc prohlásil, že může napodobit opoziční strany v Kosovu a vypustit slzný plyn v hongkongském parlamentu.

Opozice nyní v Hongkongu spekuluje o tom, proč úřady tak tvrdě zasáhli proti miniaturní skupině lidí bez jakéhokoliv významu. Zásah je to totiž skutečně tvrdý. Úřady mohou uvěznit členy strany na jeden rok, funkcionáře na tři roky a i ten, kdo jen členům strany umožní setkání ve svém domě, může jít také na rok do vězení. Výsledkem zásahu úřadů je, to že se strana dostala na přední stránky hongkongského tisku a také do světových médií. Bez toho by se o ni skoro nikdo nezajímal. Hongkongské tím zřejmě chtějí ukázat, že tolerance vůči opozici končí. Nejde přitom jen otázku nezávislosti, ale také demokracie či požadavek zavedení všeobecného přímého a rovného volebního práva, které blokuje Peking.

„Zákaz Hongkongské národní strany je milník v útoku na základní svobody v Hongkongu,“ varuje ve svém prohlášení organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Podle ochránců lidských povede současný nakonec k omezení svobody projevu a shromažďování, které jsou zaručeny Základním zákonem, tedy hongkongskou ústavou. Zákaz strany byl totiž vydán jen na základě obav z ohrožení bezpečnosti a pořádku násilím, nikoliv na základě skutečné akce strany. Otvírá to tak policii prostor, aby na základě stejného právního výkladu používala „preventivních opatření“ proti politickým stranám a hnutím. Dosud to v Hongkongu nebylo možné. Nyní se spekuluje o tom, že úřady zakáží hnutí Demosisto, které si pohrává se „sebeurčením“ Hongkongu, a policie může zatknout jeho představitele.

Současný zásah nepřišel jen tak, ale musel být nařízen z Pekingu, uvádí hongkongský list South China Morning Post. Potvrdil mu to i jediný hongkongský člen předsednictva čínského parlamentu Tam Yiu-Chung, podle kterého byli čínští komunisté nespokojeni a tak hongkongská vláda musela jednat. Čína spravuje Hongkong od roku 1997, kdy přestal být britskou kolonií. Peking ale slíbil, že na padesát let zachová v rámci hesla „jedna země, dva systémy“ v Hongkongu jeho ekonomický i politický systém a zároveň tam bude rozšiřovat demokracii. K tomu ale nedošlo a Peking se naopak snaží demokracii v Hongkongu omezit.

Část obyvatel Hongkongu reagovala na porážku prodemokratického hnutí před dvěma lety voláním po nezávislosti. Jedním z nich byl i Andy Chan. Většina obyvatel ale považovala nezávislost na Číně za utopii a věří, že i v rámci současného systému lze zachovat politické svobody v Hongkongu. Zákaz strany usilující o nezávislost by to mohl změnit. „Ukázal totiž, že jedinou cestou jak ochránit svobodu slova, shromažďování a hongkongský způsobe života je nezávislost na Číně. Posílí to tak myšlenku nezávislosti,“ tvrdí například australský expert na Čínu Kavin Carrico citovaný listem The Financial Times.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1