V hromadném hrobě na Srí Lance našli stovky lidských koster. Některé patřily i ženám a dětem | info.cz

Články odjinud

V hromadném hrobě na Srí Lance našli stovky lidských koster. Některé patřily i ženám a dětem

Exhumace jednoho z největších hromadných hrobů, které byly na Srí Lance objeveny po skončení občanské války, odhalila 278 koster; desítky z nich patřily i ženám a dětem. Informovala o tom dnes místní policie, kterou citovala agentura AFP.

Těla obětí byla pohřbena do hromadného hrobu ve městě Mannar, kde bojovaly síly tamilských separatistů proti vládním vojákům, uvedl Samindra Rádžapakša, soudní lékař z tohoto města. Hromadný hrob objevili letos v březnu stavební dělníci.

„Po 118 dnech exhumace jsme vykopali 278 koster, mezi nimiž byli muži, ženy i děti,“ řekl Rádžapakša. Více než 20 ostatků patřilo dětem. Podle soudního lékaře je ještě potřeba provést ohledání, aby bylo možné zjistit příčinu smrti. Ale některé oběti byly patrně spoutány.

Město Mannar bylo strategickým místem bojů v konfliktu mezi separatistickými Tygry osvobození tamilského Ílamu (LTTE) a vládními silami, který trval 37 let. Občanská válka skončila v roce 2009 po velké vládní vojenské ofenzivě, při níž byly podle odhadů zabity desítky tisíc Tamilů.

V roce 2013 odhadla expertní skupina, že během konfliktu zmizelo 19.000 lidí - z toho 5000 vojáků. Rada OSN pro lidská práva přijala koncem roku 2015 rezoluci, ve které vyzvala srílanskou vládu, aby vyšetřila zvěrstva, jichž se během války dopouštěli vojáci s tichým souhlasem vlády; Kolombo tuto žádost odmítlo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud