V japonském Gamagori zavládla panika. V supermarketu prodávali smrtelně jedovatou rybu | info.cz

Články odjinud

V japonském Gamagori zavládla panika. V supermarketu prodávali smrtelně jedovatou rybu

Město Gamagori vyhlásilo poplach kvůli jedovaté rybě fugu. Místní řetězec totiž omylem prodal pět balíčků této ryby i s jejími prudce jedovatými játry. Tři balíčky už se podařilo dohledat, dva jsou nicméně stále v oběhu. Fugu neboli čtverzubec je v Japonsku považován za velkou delikatesu, i malá chyba při jeho přípravě ale může mít fatální následky. 

Město Gamagori ve středním Japonsku aktivovalo pohotovostní systém a naléhavě lidi vyzývá, aby nakoupené čtverzubce vrátili.

„Vyzýváme občany, aby fugu nejedli. Využíváme městský systém, který výzvu vysílá tlampači po celém městě,“ sdělil agentuře AFP místní představitel Kodži Takajanagi.

Fugu je drahá ryba, prodává se v zimě a jí se buď syrová nebo uvařená v polévce. Její játra, kůže a jikry podle agentury AFP obsahují smrtelně jedovaný tetrodotoxin a kuchaři, kteří ji chtějí připravovat, musejí projít školením a získat zvláštní licenci. Proti tetrodotoxinu není žádný protijed.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Tetrodotoxin postihuje nervový systém a otrava jím je rychlá. Začíná pocitem znecitlivění kolem úst, po němž následuje ochrnutí a v nejtěžším případě smrt.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud