V Jemenu už zemřelo 85 tisíc dětí, nejčastěji hlady, odhadují humanitární pracovníci | info.cz

Články odjinud

V Jemenu už zemřelo 85 tisíc dětí, nejčastěji hlady, odhadují humanitární pracovníci

Od začátku války v jihoarabském Jemenu už zemřelo na 85 tisíc dětí ve věku do pěti let. Nejčastěji na nemoci a podvýživu. Tento odhad na základě své terénní práce zveřejnila nevládní organizace Save the Children, která jej považuje za „střízlivý".

Od roku 2015, kdy jemenská válka se vstupem arabské vojenské koalice nabyla na intenzitě, ohrožuje těžká podvýživa 1,3 milionu jemenských dětí. „Ke každému nezletilci, který zemře kulkou nebo po dopadu bomby, musíme připočítat tucty dalších dětstkých obětí podvíživy," konstatoval pro stanici BBC Tamer Kirolos, šéf jemenské pobočky organizace Save the Children.

Válka v JemenuVálka v Jemenuautor: Info.cz

Ničivý konflikt na jihu Arabského poloostrova se pokouší ukončit OSN. Její zvláštní zpocněnec Martin Griffith dnes dorazil do Saná, kde má jednat se zástupci šíitských povstalců. Ti ve válce bojují proti jemenské vládě (tu podporují Saúdové) a mají pod kontrolou metropoli Saná. Griffiths chce do několika týdnů svolat mírové rozhovory. Pokusil se o to už v září, ale povstalci na ně tehdy na rozdíl od vládní delegace nepřijeli.

Povstalci minulý týden oznámili, že jsou ochotni pod záštitou OSN jednat a na bojišti dodržet klid zbraní. V přístavu Hudajdá byly však v pondělí po krátkém příměří boje obnoveny. Město, které je klíčové pro dopravu humanitární pomoci do Jemenu, zčásti ovládá armáda, zčásti šíité.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud