Články odjinud

V Madridu se uskutečnila jedna z největších akcí za práva gayů na světě, policie zatkla islamistu

V Madridu se uskutečnila jedna z největších akcí za práva gayů na světě, policie zatkla islamistu

Stovky tisíc lidí dnes vyrazily do ulic sluncem zalitého Madridu k pochodu za práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Pátého ročníku akce World Pride se vůbec poprvé v předních řadách zúčastnili představitelé všech předních španělských politických stran, uvedla agentura EFE. Za zpřísněných bezpečnostních opatření dohlíží na jednu z největších akcí svého druhu na světě na 3500 policistů.

Účastníci akce vyrazili za doprovodu taneční hudby na více než tříkilometrový pochod hlavními ulicemi centra španělské metropole. Průvod lemují tisíce duhových vlajek symbolizujících LGBT komunitu, spousta lidí vyrazila do ulic v divokých maskách, další jsou jen velmi spoře oděni. Organizátoři odhadují, že by se pochodu mohlo zúčastnit více než milion lidí.

Na čele pochodu se sešli předsedové dvou nejmladších španělských parlamentních stran, Pablo Iglesias z levicových Podemos a Albert Rivera z liberální formace Ciudadanos. "Nikdo by nám neměl říkat, s kým můžeme spát, co si máme myslet nebo jaká má být naše sexuální orientace," řekl podle EFE Rivera poté, co si ve svorném gestu podal ruku s častým názorovým odpůrcem Iglesiasem. Svou reprezentantku do pochodu podle španělské agentury vůbec poprvé vyslala i konzervativní vládní Lidová strana.

720p 360p
Pochodu za práva gayů a leseb se zúčastnily statisíce lidí.

Španělské úřady vyhlásily kvůli nedávné vlně útoků v západní Evropě druhý nejvyšší stupeň rizika teroristického útoku, který by mohl na takto masové akci mít velmi tragické následky. V Madridu proto panují přísná bezpečnostní opatření. Španělská policie dnes oznámila zadržení devětadvacetiletého dánského občana původem ze Sýrie, který strávil nejméně dva roky v Sýrii v řadách teroristické organizace Islámský stát. Policisté jej zadrželi v pátek v jihošpanělské Málaze, aniž by sdělili bližší podrobnosti.

Za práva menšin se dnes pochodovalo i v severoirském Belfastu, kde se podle agentury Reuters zúčastnily pochodu na podporu sňatků osob stejného pohlaví tisíce lidí. Sňatky homosexuálů, které jsou v ostatních částech Spojeného království legální, blokuje největší severoirská politická strana, konzervativní Demokratická unionistická strana (DUP), jež je klíčovým spojencem britské premiérky Theresy Mayové.

DUP sňatky homosexuálů znemožnila opakovaně, přestože průzkumy veřejného mínění v posledních letech ukazují, že většina obyvatel Severního Irska je pro.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud