Články odjinud

V Madridu se uskutečnila jedna z největších akcí za práva gayů na světě, policie zatkla islamistu

V Madridu se uskutečnila jedna z největších akcí za práva gayů na světě, policie zatkla islamistu

Stovky tisíc lidí dnes vyrazily do ulic sluncem zalitého Madridu k pochodu za práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Pátého ročníku akce World Pride se vůbec poprvé v předních řadách zúčastnili představitelé všech předních španělských politických stran, uvedla agentura EFE. Za zpřísněných bezpečnostních opatření dohlíží na jednu z největších akcí svého druhu na světě na 3500 policistů.

Účastníci akce vyrazili za doprovodu taneční hudby na více než tříkilometrový pochod hlavními ulicemi centra španělské metropole. Průvod lemují tisíce duhových vlajek symbolizujících LGBT komunitu, spousta lidí vyrazila do ulic v divokých maskách, další jsou jen velmi spoře oděni. Organizátoři odhadují, že by se pochodu mohlo zúčastnit více než milion lidí.

Na čele pochodu se sešli předsedové dvou nejmladších španělských parlamentních stran, Pablo Iglesias z levicových Podemos a Albert Rivera z liberální formace Ciudadanos. "Nikdo by nám neměl říkat, s kým můžeme spát, co si máme myslet nebo jaká má být naše sexuální orientace," řekl podle EFE Rivera poté, co si ve svorném gestu podal ruku s častým názorovým odpůrcem Iglesiasem. Svou reprezentantku do pochodu podle španělské agentury vůbec poprvé vyslala i konzervativní vládní Lidová strana.

720p 360p
Pochodu za práva gayů a leseb se zúčastnily statisíce lidí.

Španělské úřady vyhlásily kvůli nedávné vlně útoků v západní Evropě druhý nejvyšší stupeň rizika teroristického útoku, který by mohl na takto masové akci mít velmi tragické následky. V Madridu proto panují přísná bezpečnostní opatření. Španělská policie dnes oznámila zadržení devětadvacetiletého dánského občana původem ze Sýrie, který strávil nejméně dva roky v Sýrii v řadách teroristické organizace Islámský stát. Policisté jej zadrželi v pátek v jihošpanělské Málaze, aniž by sdělili bližší podrobnosti.

Za práva menšin se dnes pochodovalo i v severoirském Belfastu, kde se podle agentury Reuters zúčastnily pochodu na podporu sňatků osob stejného pohlaví tisíce lidí. Sňatky homosexuálů, které jsou v ostatních částech Spojeného království legální, blokuje největší severoirská politická strana, konzervativní Demokratická unionistická strana (DUP), jež je klíčovým spojencem britské premiérky Theresy Mayové.

DUP sňatky homosexuálů znemožnila opakovaně, přestože průzkumy veřejného mínění v posledních letech ukazují, že většina obyvatel Severního Irska je pro.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867