V Münsteru útočník zmasakroval náklaďákem skupinu lidí, pak spáchal sebevraždu | info.cz

Články odjinud

V Münsteru útočník zmasakroval náklaďákem skupinu lidí, pak spáchal sebevraždu

V centru západoněmeckého Münsteru dnes odpoledne najel útočník do skupiny lidí, kteří seděli na zahrádce před restaurací Kiepenkerl uprostřed historického centra města. Na místě zůstalo několik mrtvých a desítky zraněných. Pachatel dle policie po útoku spáchal sebevraždu. Podle deníku Suddeutsche Zeitung a stanic NDR a WDR se jedná o 49letého Němce s psychickými potížemi. Informaci médií, že za volantem seděl Němec, potvrdil ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul. Podle něj v tuto chvíli nic nenasvědčuje islamistickému pozadí činu, vyšetřování je ale vedeno všemi směry.

Podle Reula zemřely při incidentu tři lidé včetně údajného pachatele. Původně policie hovořila o dohromady čtyřech mrtvých. Zraněno bylo dalších 20 lidí. Šest lidí je ve vážném stavu a v nemocnici bojují o život.

Muž s dodávkou najel do zaplněné zahrádky tradiční restaurace Grosser Kiepenkerl v den volna, kdy si navíc obyvatelé a návštěvníci Münsteru mohli poprvé naplno užít jarního počasí.

Řidič se zastřelil,“ řekla agentuře AFP mluvčí policie. Policie podle médií hledala v bytě muže výbušniny. Podle informací zpravodajské televize n-tv už ale nehledá další případné podezřelé.

Řidič Jens R. měl v letech 2014 a 2016 psychické problémy, informovala německá média. Podle informací televize ZDF se už v minulosti pokusil o sebevraždu. Policie o něm údajně měla záznamy kvůli drobné kriminalitě.

Podle agentury DPA bylo dnes v centru Münsteru v době incidentu větší množství policistů než obvykle kvůli plánované demonstraci Kurdů. Policisté tak mohli být rychle na místě.

České ministerstvo zahraničí dnes doporučilo návštěvníkům Münsteru zvýšenou opatrnost. Mají se řídit pokyny bezpečnostních složek a v případě potřeby kontaktovat nouzovou linku zastupitelského úřadu v Berlíně (+491702479956).

Soustrast obětem a jejich rodinám už vyjádřilo několik německých politiků včetně prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a kancléřky Angely Merkelové. Kondolovali také například předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, francouzský prezident Emmanuel Macron a na twitteru i bývalý katalánský separatistický premiér Carles Puigdemont, který je nyní v Německu. Merkelová a německý ministr vnitra Horst Seehofer rovněž ujistili, že policie učiní vše pro vyšetření činu.

Dnešní událost připomíná předvánoční teroristický útok v Berlíně z roku 2016, kde tuniský islamista Anis Amri najel s nákladním vozem do davu lidí na vánočním trhu a zabil 12 lidí včetně jedné Češky.

České ministerstvo zahraničí dnes doporučilo návštěvníkům Münsteru zvýšenou opatrnost. Mají se řídit pokyny bezpečnostních složek a v případě potřeby kontaktovat nouzovou linku zastupitelského úřadu v Berlíně (+491702479956).

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Ulrike Demmerová na twitteru uvedla, že kancléřství myslí na oběti a jejich rodiny a událost v Münsteru označila za "strašnou zprávu".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud