Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V německé vládní koalici to vře: Ministryně zakázala maso

V německé vládní koalici to vře: Ministryně zakázala maso

Oficiální akce příště už jen bez masa, zavelela německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. Podle jejího nového příkazu by se nově mělo na státních akcích pořádaných jejím resortem servírovat už jen vegetariánské občerstvení. Odpůrci ji ale viní z toho, že vnucuje lidem způsob života, se kterým nemusí souhlasit každý. Návrh je prý také pokrytecký, zákaz masa se dotkne jen oficiálních setkání, v kantýně ministerstva se pokrmy s masem prodávají dál.

Hendricksová tvrdí, že konzumace masa poškozuje přírodu a právě ministerstvo životního prostředí by přece mělo jít Němcům příkladem. Argumentuje také tím, že kvůli chovu zvířat vzniká zhruba třetina všech skleníkových plynů. „Nechceme nikomu nutit, co má jíst. Strava bez masa a ryb je ale mnohem přátelštější k životnímu prostředí,“ uvedla ministryně v prohlášení, o kterém informoval The Telegraph.

Opatření vyvolalo i u koaličních partnerů vlnu nevole. „Nikdo mi nebude vnucovat vegetariánství. Věřím v různorodost a možnost výběru, ne nějakou ideologii. Maso a ryby jsou součástí vyváženého jídelníčku,“ kritizuje nařízení ministr zemědělství ze strany CSU Christian Schmidt.

Mnozí viní ministryni z pokrytectví. Zatímco na oficiálních akcích žádné maso být nemá, v kantýně ministerstva se dál bude prodávat. „Rozhodně nezachrání přírodu tím, že budou účelově prosazovat vegetariánství. Nové nařízení se dotkne jen hrstky hostů, ne všech 1 200 zaměstnanců,“ oponuje Schmidt a viní sociální demokraty z toho, že se chtějí účelově zalíbit některým skupinám voličů a nařizují lidem, co by měli jíst.

Hendricksová, která je členkou sociální demokracie (SPD) odhalila svým chováním to, o čem se v kuloárech zatím jen šeptalo. Poslanci SPD jsou v současné vládě koaličními partnery Merklové CDU a CSU. S blížícími se volbami a uveřejněnými průzkumy ale cítí, že vlivného partnera už možná potřebovat nebudou.

Jejich nový lídr Martin Schulz má podle posledních výsledků reálnou šanci Merkelovou porazit a obsadit místo kancléře. Někteří proto tvrdí, že se začaly dostávat na povrch rozpory, které v zájmu udržení koalice a možné další spolupráce dosud SPD držela pod pokličkou. Málokdo ale asi očekával, že první veřejný spor se strhne kolem občerstvení.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744