Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V New Yorku vraždil osamělý vlk z Uzbekistánu. Co vede středoasijské radikály k teroru ve jménu IS?

„Byl to velmi hodný, přátelský chlapec. Měl jsem ho za mladšího bratra. Hrával si s mými dětmi, které ho měly rády,“ svěřil se deníku The New York Times Kobiljon Matkarov (37). Jistě nelhal, přesto vyprávěl o svém příteli Sajfulláhovi Chabibullajeviči Saipovovi (29). Řidiči dodávky, který včera na newyorském Manhattanu vjel do cyklistů a osm z nich zabil.

Oba muži pocházejí z Uzbekistánu. Newyorský útočník do USA přicestoval před sedmi lety a v zemi pobýval legálně – získal tzv. zelenou kartu. Žil na Floridě a v New Jersey. Pracoval jako řidič taxislužby Uber. V roce 2013 se oženil a má dvě malé děti, jeho manželka také pochází z Uzbekistánu. Stejně jako většina jeho přátel, se kterými se v Americe stýkal. Večírky nevyhledával. Podle svých přátel vlastně jen pracoval a spal.

Když Saipov v New Yorku útočil, podle svědků volal „Alláh je Veliký!“. Neměl zbraně, které by dokázaly zabíjet. Zanechal anglicky psaný vzkaz, ve kterém se hlásí k tzv. Islámskému státu, jasné vazby na teroristy ale tajné služby neprokázaly.

Vše ukazuje na to, že jde o tzv. osamělého vlka. Teroristu, který se radikalizuje sám pod dojmem radikálních webových stránek. Důležitý bývá také duševní stav možného útočníka. K této verzi se přiklánějí i americké úřady. Tajné služby napříč planetou se shodují, že takoví teroristé jsou takřka neodhalitelní, pokud nepřijde varovná zpráva z jejich okolí. Ostatně, jediné, co nasvědčovalo Saipově agresivitě, byly pokuty za vzteklou jízdu.

Rozhodnutí zabíjet v Saipovovi patrně zrálo zřejmě několik měsíců, což je pro osamělé vrahy typické. Když letos v červnu cestoval útočníkův přítel Kobiljon Matkarov se svou rodinou přes New York do vlasti, tedy Uzbekistánu, vezl je na letiště bez reptání právě Saipov. Matkarovův syn ho tehdy požádal, aby se s ním před cestou vyfotil, pozdější atentátník ale odmítl. Snad nechtěl, aby jeho blízcí nyní trpěli pozorností americké bezpečnosti.

Teroristé z Ferganské kotliny

Není jasné, zda Saipov byl v kontaktu s uzbeckými teroristy. Tato postsovětská středoasijská země každopádně má vlastní tradici náboženského terorismu.

Vlivné Islámské hnutí Uzbekistánu se zhruba tisícovkou bojovníků o sobě dalo vědět v druhé polovině 90. let. Založili jej navrátilci ze sovětsko-afghánské války (1979–1989): ty fascinovala fatalistická odhodlanost jejich afghánských souvěrců, proti kterým povinně bojovali v sovětské uniformě. Otec-zakladatel islamistického hnutí Džuma Namangani byl dokonce sovětským výsadkářem.

K popularitě islámu mezi Uzbeky pomohla i zkušenost se sovětskou mocí, která s náboženstvím bojovala velmi nevybíravě. Tyto způsoby převzala nynější uzbecká vláda, která vězní a mučí až šest tisíc lidí obviněných z islamismu. Lidskoprávní organizace dodávají, že mnozí z vězněných ani islám nevyznávají.

Ohniskem islamistického kvasu se každopádně stala – a dosud je – Ferganská kotlina, tedy region na pomezí Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu.

Bojovníci z islámského hnutí Uzbekistánu nejsou žádní salonní kazatelé. Prošli občanskou válkou v Tádžikistánu (1992 až 1997), na přelomu tisíciletí bojovali po boku hnutí Taliban v Afghánistánu, kde dokonce provozovali vlastní výcvikové tábory. Přežili americký vpád (2001), aby je teď dostihlo velké schizma: část bojovníků slíbila oddanost modernímu, populárnímu Islámskému státu, zatímco konzervativní členové zůstali s Talibanem a sítí al-Káida.

V takzvaném Islámské státě jich bojovaly jistě čtyři stovky. Rusky hovořících džihádistů prošly na těchto frontách nejméně tři tisícovky, většinou dorazili z Kavkazu a právě Střední Asie. Mimochodem, ozbrojenci byli v Islámském státě organizováni na jazykovém základě a ti, co přežili, vyprávějí o pohrdání a vcelku nepokrytém rasismu arabských velitelů.

Uzbeci o sobě dali vědět – cynicky řečeno - i jako sólisté. Na Nový rok vraždil v istanbulském nočním klubu Reina uzbecký rodák Abudlgadir Mašaripov. Elitní zabiják hovoří čtyřmi jazyky a nejde o žádného sebevraha. Oběti zabíjel metodicky, z místa utekl a podle tureckých zdrojů dokonce dostal zaplaceno. V dubnu najel ve Stockholmu do davu jiný Uzbek Rachmat Akilov, kterému hrozilo vyhoštění. Také v dubnu v petrohradském metru útočil Akbaržan Džalilov – etnický Uzbek s ruským občanstvím původem z kyrgyzského města Oš, které leží ve Ferganské kotlině.