Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V OSN se ukázalo, že Trump nemá podporu. Získal ale klíč pro trestání odpůrců, říká expertka

V OSN se ukázalo, že Trump nemá podporu. Získal ale klíč pro trestání odpůrců, říká expertka

OSN nezávaznou rezolucí odsoudila americké uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Pro bylo 128 zemí, proti devět a 35 států včetně Česka se hlasování zdrželo. Palestinci slaví a děkují za globální podporu, Izrael a USA nešetří kritikou a vzkazují, že to na jejich postojích nic nemění. Podle odbornice na Blízký východ a analytičky Ireny Kalhousové výsledek hlasování nepřekvapil. Je ale možné, že Donald Trump bude skutečně trestat země, které se proti USA postavily, jak dopředu pohrozil. „Věřím, že pokud Trump zůstane u moci, tak na výsledky tohoto hlasování bude poukazovat. Je možné, že nějaká země pak bude odměněná a jiné potrestány,“ vysvětluje pro INFO.CZ Kalhousová.

Jsou pro vás výsledky hlasování překvapením, nebo se podobný výsledek v neprospěch USA dal předpokládat?

Já myslím, že to bylo určitě očekávané. Bylo jasné, že rezoluce velkou většinou projde. Co se ale týče další interpretace, ta se může lišit. Pro Palestince je to znamení, že s tím svět nesouhlasí. Izrael může naopak poukazovat na to, že těch států, které se zdržely, nebo hlasovaly proti, je také hodně.

Výsledky hlasování
Proti rezoluci OSN hlasovala Guatemala, Izrael, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Palau, Togo, Honduras a USA. Zdrželo se 35 států, v Evropské unii kromě Česka i Chorvatsko, Maďarsko, Lotyšsko, Polsko a Rumunsko.

Může rezoluce, byť je nezávazná, přinést nějaký zásadní obrat?

Rezoluce maličko ukázala, že Trumpova diplomacie nemá v mezinárodním prostředí takovou podporu. Státy se na půdě OSN zachovaly takto, ale je možné, že v zákulisí se chovají jinak.

Může to způsobit, že Palestinci, kteří otevřeně deklarují, že USA už nepovažují za spravedlivého soudce a vyjednavače, se budou pokoušet najít intenzivnější podporu spíše v mezinárodních organizacích. Ale zlom rezoluce nepřinese.

Jak se díváte na nátlak USA, které deklarovaly, že budou pečlivě sledovat, kdo bude hlasovat proti nim, a budou následně zvažovat případné krácení humanitární pomoci těmto zemím?

Spor o Jeruzalém
Izraelci považují celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město. Tento výklad ovšem není mezinárodně uznávaný a další státy mají své ambasády v Tel Avivu. Palestinci si nárokují východní Jeruzalém jako metropoli svého budoucího státu.

Tento způsob diplomacie není nejšťastnější a jak je vidět, tak mnoho států si to varování stejně k srdci nevzalo. Ale věřím, že pokud Trump zůstane u moci, tak na výsledky tohoto hlasování bude poukazovat v momentě, kdy se v USA bude hlasovat o navýšení, nebo naopak snížení nějaké humanitární nebo rozvojové pomoci. A je možné, že my se o tomto vlivu ani nedozvíme. Může se stát, že nějaká země bude odměněná a jiné potrestány. Zahraniční politiku USA to podle mě může mírně ovlivnit.

Česká republika se při hlasování zdržela, ačkoli patří mezi hlasité spojence Izraele. Ministerstvo zahraničí poznamenalo, že „rezoluce nenapomáhá blízkovýchodnímu mírovému procesu, naopak prohlubuje rozdíly mezi stranami“. Co za tímto postupem vidíte?

Hlasování potvrdilo dlouhodobou českou pozici vůči Izraeli. Česká republika nehlasuje proti Izraeli, protože ho považuje za svého spojence, a proti spojenci se nehlasuje.

Je zajímavé, že jsme nebyli sami, v rámci Unie nepanovala jednota. To je pro českou pozici jednodušší, že nezůstala se svým postojem sama. Co je na tom asi nejzajímavější, že se to odehrálo po nástupu nové vlády. Ukazuje se, že politika, kterou ČR zastávala od svého vzniku, přetrvává a nedochází k nějaké změně.

Zástupkyně USA při OSN uvedla, že výsledky hlasování nic nezmění na plánu Američanů přesunout svoji amabsádu do Jeruzaléma. Vidíte v této situaci nějakou šanci na nalezení kompromisu, který by vyhrocenou situaci kolem Jeruzaléma zmírnil či dokonce řešil?

Uznání Jeruzaléma zůstane jedním z nejcitlivějších problémů izraelsko-palestinského konfliktu. A i po tom, co udělaly Spojené státy, i po této rezoluci to tak zůstane. Hledání nějakého kompromisu je velmi složité. Přesto si myslím, že tímto diplomatickým gestem USA částečně vytvoří určitý precedent a tlak a bude zajímavé sledovat, až se ta situace uklidní, jestli neuvidíme pár dalších zemí, které vysloví přání přesunout své ambasády do Jeruzaléma. 

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1