V Paříži Seina již kulminovala. Města na dolním toku jsou ale ohrožena dál | info.cz

Články odjinud

V Paříži Seina již kulminovala. Města na dolním toku jsou ale ohrožena dál

Řeka Seina dnes nad ránem v Paříži kulminovala, její hladina tak pravděpodobně bude už jen klesat. Ohrožení však stále trvá pro města na dolním toku, konkrétně v Normandii, informovala agentura AP.

Podle serveru Vigicrue, který sleduje povodňovou aktivitu v zemi, dosáhla hladina Seiny výšky 5,84 metru, na které se zastavila. Nenaplnily se tak obavy, že by řeka mohla dosáhnout úrovně 6,1 metru z června 2016, natož rekordní úrovně 8,62 metru z roku 1910.

Opadat by voda měla začít ale nejdříve v úterý, klesání bude podle předpovědí ale stejně pomalé jako její stoupání v posledních dnech. To znamená, že hladina by měla zůstat vysoká ještě několik dnů.

Několik týdnů vydatných dešťů naplnilo koryto Seiny a jejích přítoků vodou, která nyní ohrožuje i města na dolním toku řeky v Normandii.

Záplavy si v okolí francouzské metropole vyžádaly evakuaci 1500 lidí, zhruba stejný počet domácností zůstává bez elektřiny. V Paříži zůstávají nadále uzavřeny některé silnice a přinejmenším do počátku příštího týdne také sedm stanic příměstské dráhy. Na řeku nevyjíždí ani oblíbené turistické loďky a v pohotovosti zůstávají i muzea, která ponechávají část sbírek v nouzových prostorách.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud