Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V USA od rána platí nová imigrační pravidla. Na letištích je klid, problémy čekají žadatelé o víza

V USA od rána platí nová imigrační pravidla. Na letištích je klid, problémy čekají žadatelé o víza

Od dvou hodin ráno našeho času ve Spojených státech platí nový protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa, jehož okleštěné podobě dal v pondělí zelenou nejvyšší soud USA. Podle nových pravidel musí žadatelé o vízum ze šesti muslimských zemí prokázat, že zde mají blízké příbuzné nebo obchodní zájmy. Zatímco po lednovém vyhlášení původního dekretu na letištích zavládl chaos, nově schválená pravidla jsou o něco mírnější a na letištích je prozatím klid. Podle serveru The Daily Beast na některých místech působí dobrovolní právníci a ochránci lidských práv, aby mohli občanům šesti převážně muslimských zemí poskytnout rady.

„Na letišti nečelíme žádným potížím, i tak zde ale jsme, abychom dění sledovali a říkali lidem, co se děje,“ řekla Camille Macklerová, která je šéfkou právního sdružení New York Immigration Coalition (NYIC). Macklerová se spolu s dalšími členy NYIC vydala na newyorské Kennedyho letiště. Dodala, že k problémům bude docházet spíše na amerických zastupitelských úřadech v zahraničí, kde lidé žádají o víza.

Macklerová se podobně jako řada kritiků dekretu domnívá, že Trumpova administrativa porušuje rozhodnutí nejvyššího soudu, který v pondělí protiimigrační opatření částečně odblokoval s tím, že do USA z občanů Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska mohou jen ti, kteří v zemi mají prokazatelné rodinné, studijní či pracovní vazby. Podle Bílého domu ale víza nebudou dostávat například prarodiče či vnuci, ale jen manželé, sourozenci nebo děti.

„Nejvyšší soud to jasně zamýšlel pro ty osoby, které nemají na USA žádné vazby, administrativa to ale překroutila,“ řekla Macklerová. „Víme, že prezident chce zakázat vstup muslimům, toho se také snaží dosáhnout,“ dodala.

Na Dullesovo letišti u Washingtonu ve čtvrtek ve 20:00 místního času (pátek ve dvě hodiny ráno našeho času) dorazilo asi pět právníků z řad dobrovolníků, doprovázelo je několik tlumočníků a také kritici dekretu. Na místě byla i Jasmeet Sidhuová z organizace Amnesty International. Ta uvedla, že situace na letišti je klidná.

Oproti lednu, kdy tehdejší Trumpův protiimigrační dekret vyvolal chaos, neboť imigrační a celní úředníci bránili vstupu všem občanům dotčených zemí bez výjimky, jsou nynější omezení méně přísná. Pro stávající držitele amerických víz se nic nemění, do USA mohou nadále po dobu platnosti víz volně cestovat. Noví žadatelé o víza ale musí prokázat, že mají na USA úzké a důvěryhodné vazby.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744