Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V USA se zvedá vlna protestů proti dostupnosti zbraní. Trump chce demonstrantům vyjít vstříc

V USA se zvedá vlna protestů proti dostupnosti zbraní. Trump chce demonstrantům vyjít vstříc

Ve Spojených státech sílí vlna protestů proti údajně příliš liberálním zákonům o držení střelných zbraní v zemi. Stovka studentů střední školy Marjory Stonemanové v Parklandu, kde 19letý střelec minulou středu zabil 17 lidí, míří do floridského hlavního města Tallahassee, kde chtějí dnes a ve středu manifestacemi přimět místní zákonodárce k přijetí přísnějších zákonů o kontrole zbraní. V příštích týdnech se podobné akce středoškoláků chystají po celých Spojených státech. Mnozí zákonodárci připouštějí změny a prezident Donald Trump chce podle Bílého domu podpořit lepší prověřování lidí kupujících zbraně.

Po víkendových demonstracích pozůstalých proti zbraňové lobby v USA se mediálně atraktivní protestní akce uskutečnila v pondělí před Bílým domem ve Washingtonu. Místní středoškoláci si hromadně lehli na trávník, aby symbolizovali oběti střelby. Protest zorganizovala skupina s názvem Teens for Gun Reforms (Teenageři pro reformu zákonů o zbraních) a podpořily ho stovky demonstrantů.

Studenti leželi nehybně tři minuty, což je podle nich doba, za kterou si člověk v USA může opatřit zbraň. „Politici měli něco udělat už dávno,“ říká 16letá spoluzakladatelka skupiny Eleanor Nuechterleinová, která s kolegyní Whitney Bowenovou založila také příslušnou facebookovou stránku. Skupina zatím nevytvořila seznam požadavků vůči politikům, ale podle Nuechterleinové jsou tím minimálním univerzální kontroly lidí, kteří kupují zbraně.

Prezident Trump mezitím kritikům v pondělí vyslal první vstřícné signály. Podle Bílého domu chce podpořit lepší kontrolu osob kupujících zbraně. O návrhu příslušného zákona údajně hovořil minulý pátek s republikánským senátorem Johnem Cornynem.

Devatenáctiletý Nikolas Cruz ve středu postřílel 17 lidí na parklandské škole legálně drženou poloautomatickou zbraní, ačkoli měl už dříve opakovaně problémy s předpisy a byl ze školy vyloučen. Od útoku studenti z této školy stále hlasitěji volají po přísnější kontrole zbraní. Mnozí poukazují na politiky, které finančně podporuje vlivná Národní asociace držitelů zbraní, a někteří tvrdě kritizovali Trumpa pro údajnou nečinnost.

Prostřednictvím twitterových hashtagů #NeverAgain a #Enough a dalších sociálních médií podnítili studenti ze školy Marjory Stonemanové organizování protizbraňových aktivistů po celých Spojených státech. Největší protestní akci chystají odpůrci střelných zbraní na 24. března ve Washingtonu. Požadavky studentů podporují také organizátorky pochodu protitrumpovských žen, které vyzvaly učitele i studenty k 17minutovým celonárodním stávkám 14. března. Dnem protestů by měl být také 20. duben, na kdy připadá výročí střelby z roku 1999 na střední škole Columbine na předměstí Denveru s 13 oběťmi.

Mezitím se v USA uskuteční spousta menších protestních akcí. Například ve středu plánují svou hlavní manifestaci v Tallahassee středoškoláci z Parklandu s nadějí, že přimějí místní zákonodárný sbor ovládaný republikány k přijetí balíčku zákonů na kontrolu střelných zbraní. „Myslím, že nás vyslechnou,“ věří 19letý student Chris Grady. Místní politici přitom už naznačili, že změny příslušných zákonů chystají.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1