V USA to vře kvůli ruské aféře. Trump se ale zřejmě už příští týden znovu setká s Putinem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V USA to vře kvůli ruské aféře. Trump se ale zřejmě už příští týden znovu setká s Putinem

V USA to vře kvůli ruské aféře. Trump se ale zřejmě už příští týden znovu setká s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump by se mohli sejít příští týden na okraji summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu. Připustil to dnes Kreml.

„Nevylučujeme možnost takové schůzky. Skutečně se nyní dohaduje. Budeme informovat, jakmile se dohodnou všechny podrobnosti," řekl novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

O možné schůzce s Putinem na summitu APEC se nejprve zmínil sám Trump, který se v televizi Fox News zmínil, že by s ruským vůdcem jednal o Severní Koreji, Sýrii a Ukrajině. „Putin je důležitý, protože nám může pomoci se Severní Koreou," řekl podle agentury Interfax.

Putin a Trump se poprvé setkali počátkem července na summitu velkých ekonomik G20 v Hamburku, kde diskutovali i o obviněních, že Rusko údajně zasahovalo do loňských prezidentských voleb v USA. Shodli se, že je lepší se zaměřit na zlepšení vztahů než na dřívější spory.

Od té doby se ale vztahy mezi Moskvou a Washingtonem ještě více zhoršily.

Trump v srpnu neochotně podepsal nové sankce proti Rusku, což Moskva označila za krok končící naděje na zlepšení vztahů. Putin v reakci nařídil Washingtonu omezit personál na amerických zastupitelských úřadech v Rusku. Následovala americká odveta v podobě uzavření dalších ruských diplomatických zařízení v USA.

Summit APEC se uskuteční ve vietnamském přístavním městě Danang od 8. do 10. listopadu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.