Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válečný konflikt u Damašku. Izrael ostřeloval základnu syrské armády

Válečný konflikt u Damašku. Izrael ostřeloval základnu syrské armády

Vzdušné jednotky Izraele dnes zaútočily na pozice syrské armády u Damašku. Podle syrské státní televize protivzdušná obrana všechny rakety odrazila. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) ale minimálně několik raket zasáhlo cíl. Izraelská armáda jako obvykle incident nekomentovala.

„Syrská protivzdušná obrana odrazila několik raket, ale jiné zasáhly sklad zbraní u Džamraji,“ řekl podle agentury AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Džamraja leží asi 10 kilometrů severozápadně od Damašku a mimo jiné je tam výzkumné středisko, v němž se údajně dříve vyvíjely chemické zbraně.

 

Izraelské ostřelování se podle agentury Reuters uskutečnilo dnes kolem čtvrté hodiny ranní místního času a rakety byly vypáleny ze vzdušného prostoru sousedního Libanonu. Oblast u Damašku u města Kutajfa ostřeloval Izrael naposledy začátkem ledna. Džamraju ostřelovala izraelská armáda naposledy začátkem loňského prosince.

Izrael není účastníkem války v Sýrii, netají se ale tím, že podniká nálety na konvoje libanonského šíitského hnutí Hizballáh. To bojuje na straně syrské vlády a Izrael ho považuje ze hrozbu pro svou zemi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1