Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka dronů na východě Ukrajiny. Armáda v ní spoléhá i na pomoc od lidí a vyhlíží zvrat

Válka dronů na východě Ukrajiny. Armáda v ní spoléhá i na pomoc od lidí a vyhlíží zvrat

Donedávna karty na východoukrajinské frontě rozhodně nehrály ve prospěch Kyjeva. Proruští separatisté měli v některých oblastech poměrně překvapivou převahu a do bojů nasadili například i drony, které jim pomohly zjistit, kde zaútočit a kdy. Vládní síly teď ale vracejí úder. Zužitkovaly k tomu příspěvky veřejnosti, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nákup dronů z ciziny nepřipadal v případě Ukrajiny v úvahu, chatrný rozpočet země je už tak zatížený vleklým konfliktem na frontě. Rovněž výpůjčka bezpilotních průzkumných strojů by byla pro zemi až příliš nákladná, 36 milionů euro ročně by si nemohl Kyjev dovolit. Začal tak vyvíjet vlastní drony, které jsou inovativní a nekonvenční.

Mezery v dronovém parku vládních sil se začaly plnit díky veřejnému dárcovství, start-upům a stejně tak i speciálním programům na univerzitách. To je způsob, jak vznikly drony s názvem Spectator, malé stroje, které v Donbasu boří hranice válečného špehování, jelikož pomáhají zjišťovat nepřátelské pozice.

Výrobcem se stala ukrajinská zbrojovka Ukroboronprom, která běžně zásobuje tamní armádu. Díky penězům od velkého množství přispěvatelů se jich dostává do rukou ukrajinských vojáků stále víc. Cena jednoho špičkového přístroje činí 5 700 eur, což je ve srovnání se zahraničními výrobci jen zlomek ceny.

Výrobce dronů PC-1 se zaštítil vskutku smělým reklamním sloganem: „Vyrábíme drony, které vyhrávají války.“ Výhodou ukrajinských producentů je, že své výrobky průběžně testují přímo ve válečné zóně. Na základě toho přístroje neustále inovují a pokrok neomylně postupuje vpřed, nejen typy Spectator a PC-1 a řada dalších ukrajinských dronů je najednou uznávaná. Celkem mají Ukrajinci k dispozici 30 různých druhů bezpilostních strojů, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Především pak jde o velký pokrok na bojovém poli, kdy proti specializovaným strojům proruských separatistů zprvu protistrana vysílala nanejvýš veřejně dostupné civilní drony sloužící obyčejně pro potřeby fotografů v době míru. 

Kyjev by se tak rád stal po nasbíraných zkušenostech sám vývozcem dronů světového formátu. Vyvíjí nejen výzkumné drony, ale i další typy. Některé z nich by pak do budoucna mohly páchat „sebevražedné mise,“ jiné by mohly být použity proti lehké opancéřované technice. Budoucnost předpovídají Ukrajinci i stroji vycházejícímu z letounu Antonov, který by bez pilota mohl doletět až tisíc kilometrů za maximální dobu sedmi hodin, a mohl by nést rakety.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744