Vánoční poselství královny ve znamení boje s terorem: Alžběta II. ocenila statečnost Londýna i Manchesteru | info.cz

Články odjinud

Vánoční poselství královny ve znamení boje s terorem: Alžběta II. ocenila statečnost Londýna i Manchesteru

Britská královna Alžběta II. ve svém každoročním vánočním poselství dnes vzdala hold Londýnu a Manchesteru za způsob, jakým se tato města vypořádala s letošními teroristickými útoky. V televizním projevu, který se vysílal ve Spojeném království a dalších zemích Společenství (Commonwealth), ocenila i dlouholetou podporu svého manžela, prince Philipa. Pár letos oslavil 70. výročí svatby.

Královna mimo jiné uvedla, že Londýn a Manchester jsou městy se "silnou identitou", která dokázala vzdorovat nepřízni osudu. Dodala, že jí bylo ctí navštívit v nemocnici mladé oběti květnového atentátu na popovém koncertě v Manchesteru, který si vyžádal 22 životů.

"Pacienti, s nimiž jsem se (tehdy) setkala, byli příkladem nám všem. Prokázali neuvěřitelnou statečnost a odolnost," řekla jednadevadesátiletá panovnice.

Svému o pět let staršímu manželovi, který se letos stáhl z veřejného života, poděkovala za podporu a ocenila jeho "jedinečný smysl pro humor".

Dalším hlavním tématem proslovu, zaznamenaného předem v Buckinghamském paláci, byl význam domova. Panovnice jej popsala jako "teplé, důvěrné a láskyplné" místo.

Královna a další členové královské rodiny se dnes zúčastnili mše v Sandringhamu na východě Anglie, kde má Alžběta II. jedno ze svých venkovských sídel. Na veřejnosti se poprvé spolu s Alžbětou II. objevila i snoubenka prince Harryho, americká herečka Meghan Markleová. Podle BBC je to poprvé, co je vánočním oslavám v královské rodině přítomen někdo, kdo se do ní ještě nepřivdal nebo nepřiženil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud