Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vánoční trhy ve Štrasburku. Ovlivní je teroristická hrozba?

Vánoční trhy ve Štrasburku. Ovlivní je teroristická hrozba?

Vánoční trhy, které patří k největším a nejznámějším v Evropě, se v alsaském Štrasburku poprvé konaly v roce 1570. Jejich tradice pokračuje dodnes a zatím ji nekazí ani varování amerického ministerstva zahraničí před možnými teroristickými útoky na evropské cíle. 

Je sice prostředek týdne a vánoční trhy ve francouzském městečku, které se nachází v blízkosti hranic s Německem, startují až v pátek, přípravy na ně už ale postupně vrcholí.

V ulicích jsou rozvěšeny girlandy a na desítkách míst v centru vyrostly typické dřevěné stánky, kde bude možné koupit ozdoby na stromeček, ochutnat tradiční perník nebo si nechat nalít sklenku ryzlinku. 

Při večerní procházce kolem nich je ve vzduchu cítit nervozita. Asi čtyřicetiletý Pierre, který kousek od známé katedrály Notre-Dame přibíjí na svůj stánek černou tabuli s cenami, říká, že kvůli obávám o bezpečnost to není.

„Je toho hodně, co ještě musím stihnout,“ vysvětluje. O hrozbě možného útoku ze strany extremistů neví. „To hrozí pořád, ne?“ říká. 

„Je to den jako každý jiný. Snad jen s tím rozdílem, že je tu více vojáků než jindy,“ doplňuje ho asi pětadvacetiletá Justine, která pracuje v nedalekém turistickém centru.

Má pravdu. Mezi poloprázdnými stánky chodí po čtveřicích a mnohdy jsou jedinými živými bytostmi široko daleko. Místní do centra během pracovní týdne příliš nechodí a turistů je na hlavních náměstích také poskrovnu. Občas si fotí vánočně nazdobeného čápa, který je symbolem Alsaska, nebo pózují před katedrálou. „Hlavní nápor bude až o víkendu,“ říká Justine. 

Během adventu a vánočních svátků by na štrasburské trhy měly podle odhadů dorazit až dva miliony lidí. Cílem teroristů byly v roce 2000, policie ale jejich akci včas zabránila. Pět lidí tam v souvislosti s plánováním útoku zadržela i o tomto víkendu, jaký byl jejich cíl francouzské úřady nepotvrdily. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1