Vášně kvůli milosti pro exprezidenta neutichají. Tisíce nahněvaných Peruánců vyšly do ulic | info.cz

Články odjinud

Vášně kvůli milosti pro exprezidenta neutichají. Tisíce nahněvaných Peruánců vyšly do ulic

Tisíce Peruánců v pondělí protestovaly proti udělení milosti vězněnému exprezidentovi Albertu Fujimorimu, který si odpykával 25letý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci. Milost bývalé hlavě státu udělil v neděli současný prezident Pedro Pablo Kuczynski.

Kritici tohoto kroku považují milost pro Fujimoriho za součást zákulisní dohody, jejímž cílem bylo uchránit Kuczynského před sesazením kvůli obviněním z korupce. Tři dny před udělením milosti totiž prezident přestál v parlamentu hlasování o odvolání poté, co se zdrželi poslanci ze strany vedené Fujimoriho dětmi, napsala agentura Reuters. Kuczynského vláda ale popřela, že by takovýto výměnný obchod nabídla.

Devětasedmdesátiletý Fujimori je nyní ve vážném stavu v nemocnici. Podle Kuczynského trpí „progresivní, degenerativní a neléčitelnou nemocí“.

Demonstrací proti milosti Fujimorimu se v celé zemi podle Reuters zúčastnilo asi 5000 lidí. Nesli transparenty s exprezidentovými portréty a nápisy jako „vrah“ a „zloděj“. Podle BBC proti nim policie nasadila slzný plyn. Kuczynski poté v televizním projevu k národu vyzval ke snahám o usmíření a „obrácení stránky“. Demonstranti by se podle něj neměli nechat strhávat „negativními emocemi zděděnými z minulosti“.

Fujimori stál v čele Peru v letech 1990 až 2000, byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí mezi roky 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.

Fujimori byl u zrodu strany Fuerza Popular, kterou nyní vede jeho dcera Keiko. Ta loni těsně prohrála s Kuczynským ve druhém kole prezidentských voleb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud