Vdova po Litviněnkovi se chce vložit do kauzy Skripalových. Nabízí pomocnou ruku rodině | info.cz

Články odjinud

Vdova po Litviněnkovi se chce vložit do kauzy Skripalových. Nabízí pomocnou ruku rodině

Do kauzy Sergeje a Julije Skripalových, otrávených počátkem března v Británii armádním jedem novičok, se hodlá vložit Marina Litviněnková, vdova po bývalém ruském agentovi otráveném v Londýně v roce 2006 radioaktivním poloniem. V případě obou otrav Londýn tvrdí, že za útoky stojí Moskva.

Litviněnko, zběhlý agent ruské tajné služby FSB, před smrtí ze své vraždy obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat.

Litviněnkova vdova Marina, která žije v Británii, oslovila prostřednictvím britské stanice BBC Viktoriji Skripalovou, neteř Sergeje Skripala, která se hodlá do Spojeného království za svými příbuznými vydat. Podle BBC nabídla Viktoriji veškerou pomoc, protože se v minulosti ocitla v obdobné situaci.

Viktorija Skripalová (45), žijící v Jaroslavli, novinářům řekla, že chce v Británii mluvit hlavně se svou sestřenicí Julijí (33), která se už po otravě probrala z kómatu. Britští diplomaté v Moskvě jí prý slíbili víza a také řekli, že setkání by mělo být možné, pokud s ním Julija bude souhlasit. Viktorija Skripalová hodlá odcestovat v nejbližších dnech. „Chci vidět Juliji, poznat, jak na tom je, a zjistit, zda se chce vrátit do vlasti,“ řekla listu The Times. V telefonickém rozhovoru dala také najevo podezření, že by za otravou mohl být Julijin bývalý partner, který je prý lačný peněz.

The Times s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním dodaly, že Julija, jakmile se zotaví, bude moci sama rozhodnout, zda se vrátí do Ruska; není podezřelá, a tak může svobodně odcestovat.

Kauza Skripalových zatím přímého viníka nemá, přestože Londýn z odpovědnosti za otravu Skripalových obviňuje Rusko. O původu nervově paralytické látky se vedou spory, přímý důkaz o původci jedu ale zatím chybí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud