Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve jménu lidu. Le Penová rozjela kampaň proti "zajetým pořádkům"

Ve jménu lidu. Le Penová rozjela kampaň proti "zajetým pořádkům"

Krajně pravicová politička Marine Le Penová odstartovala svou volební kampaň na post francouzské hlavy státu útokem na globalizaci a radikální islám. Projev dnes pronesla před svými fanoušky v jihofrancouzském Lyonu. Kandidátka svou Národní frontu opět vykreslila jako stranu, která jde proti zajetým pořádkům.

Během projevu za Marine Le Penovou zářilo volební heslo: Au nom du people, česky Ve jménu lidu. Kandidátka zopakovala, že chce „svobodnou, nezávislou a demokratickou zemi“. Globalizace podle ní znamená „vyrábět otroky a prodávat nezaměstnaným“. Jejím řešením je „inteligentní protekcionismus a ekonomický patriotismus“.

Le Penová zmínila také další ze svých oblíbených témat: selhání Evropské unie. Zasadí se podle svých slov o vyjednání nových podmínek pro francouzské členství. A pokud neuspěje, vyhlásí referendum o vystoupení z unie.

Hrozby radikálního islámu popisovala i ve spojení s útokem před pařížským Louvrem, který se odehrál tento týden. Ve svém projevu vykreslila děsivý obraz Francie, která trpí pod jhem islámského fundamentalismu a kde ženy nesmí chodit do kaváren nebo nosit sukně.

Jak připomíná zpravodajský portál BBC, Národní fronta se veze na vlně, kterou vyvolal hlas Britů pro brexit nebo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. „Lidé se probouzí. Vidí brexit, vidí Trumpa a říkají si: má cenu jít volit,“ pronesl dnes v Lyonu viceprezident Národní fronty Florian Philippot.

Podle některých průzkumů by Marine Le Penová mohla získat nejvíce hlasů v prvním kole prezidentských voleb, v druhém ale prohrát s centristou Emmanuelem Macronem. S cílem zajistit si širší podporu se teď Le Penová snaží zjemnit image strany. Národní fronta přitom ještě za dob, kdy v jejím čele stál političčin otec Jean-Marie Le Pen, proslula mnoha kontroverzními výroky.

Už v sobotu představila Le Penová svůj program o 144 bodech. Jak popsal server Politico.eu, zmíněná témata nejsou žádným překvapením. Všímá si ale jazyka, který je s cílem zaujmout širší publikum výrazně jemnější. Příkladem je požadavek obnovení trestu smrti, který Francie zrušila v roce 1981. Le Penová chce nyní zavést „pouze“ trest odnětí svobody na dobu neurčitou v případě těch nejvážnějších zločinů. Opatrnějšími slovy se vyjadřuje také o vystoupení země z EU nebo znovuzavedení národní měny.

Člen Národní fronty a jedna z hlavních postav, která má na starosti její „oddémonizování“, Guy Deballe přiznává, že kampaň Le Penové se v mnohém podobá té Trumpově. Také usiluje o znovunastolení francouzské důležitosti. „Obě země potřebují obnovit kontrolu a vrátit vládu lidem – abychom obnovili naši velikost,“ říká Deballe.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744