Venezuelské bezpečnostní složky beztrestně vraždí a na kontě mají stovky obětí, tvrdí OSN | info.cz

Články odjinud

Venezuelské bezpečnostní složky beztrestně vraždí a na kontě mají stovky obětí, tvrdí OSN

Rada OSN pro lidská práva tvrdí, že venezuelské bezpečnostní složky už mají na svědomí stovky životů. Podle jejích zdrojů zabíjejí mladé muže z chudinských čtvrtí mnohdy přímo v jejich domovech a vláda práva v zemi sužované tvrdou hospodářskou krizí prakticky neexistuje.

Podle komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna se z Venezuely prakticky vytratil jakýkoli právní řád. Organizace tvrdí, že policisté stojí za zabitím více než 500 lidí v období od června 2015 do letošního března. Vraždy, kterým nepředchází žádný soud, provádějí policisté, kteří se podílejí na speciální operaci, která má podle BBC zdánlivě bojovat proti zvýšené kriminalitě. Venezuela oponuje, že podobná tvrzení jsou lživá.

Příslušníci bezpečnostních složek navíc disponují imunitou, tudíž je není možné za podobné činy stíhat. Husajn ale nyní k vyšetřování vyzval Mezinárodní trestní soud, který by se do konfliktu mezi státem a jeho obyvateli mohl vložit. 

Vyšetřovatelé OSN zatím nemohli prozkoumat situaci na místě, k dispozici tak mají jen zjištění, která jim popsali svědci a oběti. Některé další důkazy přinesla bývalá venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová, kterou odvolal z funkce prezident Nicolás Maduro a která byla nucená zemi opustit.

Venezuelskou společnost rozděluje dlouhodobý spor vlády a opozice, která Madurův režim obviňuje z porušování demokratických zásad a lidských práv. V zemi se konaly opakované masové demonstrace, při kterých jen loni zemřelo přes 140 lidí.

Zemi navíc již pět let trápí recese, kvůli které miliony Venezuelanů trpí nedostatkem potravin a léků. Kritici obviňují ze současného stavu neschopnost vlády a poukazují na korupci. Maduro tvrdí, že důvodem je nepřátelství západních zemí vůči němu a pokles cen ropy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud