Většina Němců chce hlubší evropskou integraci a větší nadšení Merkelové pro Evropu, ukázal průzkum | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Většina Němců chce hlubší evropskou integraci a větší nadšení Merkelové pro Evropu, ukázal průzkum

Většina Němců chce hlubší evropskou integraci a větší nadšení Merkelové pro Evropu, ukázal průzkum

Většina Němců si přeje hlubší evropskou integraci a také by ocenila, aby kancléřka Angela Merkelová projevovala větší nadšení pro Evropu. Více než 80 procent obyvatel Německa podle něj chválí přístup francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho snahu posunout EU dopředu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro televizi ARD. 

Hlubší spolupráci v rámci EU a převod kompetencí z národní úrovně na evropskou si přeje 53 procent Němců, 24 procent má opačný názor a 18 procent by nic zásadního neměnilo. Téměř dvě pětiny dotázaných (39 procent) vidí ve členství spolkové republiky v EU převážně pozitiva a jen 14 procent hlavně negativa. Podle 45 procent Němců se pozitiva i negativa vyvažují.

Od kancléřky Merkelové, která je známá svým pragmatismem i klidným vystupováním, by si 58 procent dotázaných přálo, aby se s větší vášní zasazovala za Evropskou unii. Téměř dvě pětiny obyvatel (38 procent) by to ale nepovažovaly za dobré.

Jasné podpory se od Němců dostává snahám o reformu Evropské unie ze strany francouzského prezidenta Macrona, který dnes za své úsilí obdrží v Cáchách Cenu Karla Velikého. Snažení čtyřicetiletého politika oceňuje 82 procent Němců, opačně jich to vidí 15 procent.

Zdrženlivost ale občané spolkové republiky - stejně jako zdejší politici - dávají najevo, pokud jde o Macronovy návrhy v oblasti finanční politiky, které by podle některých mohly znamenat, že Německo bude spoluručit za dluhy jiných zemí. Příliš daleko zde jdou plány francouzského prezidenta podle 48 procent Němců, 42 procent jich je opačného názoru.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.