Vězení? Ne, radši knihu! Německé soudy odsuzují mladistvé k neobvyklým trestům | info.cz

Články odjinud

Vězení? Ne, radši knihu! Německé soudy odsuzují mladistvé k neobvyklým trestům

Místo vězení nebo veřejně prospěšných prací dostává stále více mladých lidí v Německu za různé prohřešky neobvyklý trest. Napravit se mají tak, že přečtou knihu. Naposledy tak byli ke čtení odsouzeni dva mladí vandalové, kteří záměrně povalili a poničili vánoční stromek před jednou z mnichovských italských restaurací. A nevšimli si při tom, že je zdálky sleduje policejní hlídka. Policisté vyběhli z auta a dva osmnáctileté, opilé mladíky hned na místě zadrželi. A trest?

Speciální soud pro mladistvé rychle odsoudil oba pachatele k nahradě škody ve výši 20 eur, kterou ale museli oba, každý polovinu, osobně donést i s příslušnou omluvou majiteli restaurace. Zároveň ale byli mladíci odsouzeni k účasti na čtenářském projektu „Kontext“. Ten podle deníku Süddeutsche Zeitung spočívá v tom, že „odsouzenci“ musejí po dobu 25 hodin číst knihy. Číst nebudou doma, ale na univerzitě, kde zároveň budou debatovat s pedagogy nejen o obsahu knih, ale také o svých osobních zážitcích ze čtení.

Tento případ není přitom v poslední třech letech v Německu nijak neobvyklý. Počet takových případů naopak přibývá. Němečtí soudci mají při posuzování některých přestupků nebo i trestných činů s mírnější sazbou možnost poměrně velké „improvizace“ a „kreativity“. Mohou tedy rozhodnout i o trestech, které laikům připadají, mírně řečeno, velmi neobvyklé. A k nim patří i povinné čtení.

„Pro mnoho mladistvých, kteří nikdy v životě nepřečetli více než 20 stran textu v kuse, je někdy četba knihy skutečným trestem,“ řekla novinám Ärzte Zeitung Christoph Mangelsdorf, soudce pro mladistvé v hesenském městě Fulda. Nejde ale údajně o to, že by měli být mladiství delikventi a vandalové trestáni čtením. Odborníci jsou především přesvědčeni o tom, že hodiny strávené četbou pomohou mladistvým k „zamyšlení sama nad sebou, rozpoznání svých činů a třeba i ke změně životních hodnot“.

Ve Fuldě dostávají mladí delikventi na výběr ze 14 knižních titulů, které se zabývají tématy, jako jsou drogy, sexuální delikty, násilí nebo alkohol. Na rozdíl od některých jiných měst nemusejí číst „pod dohledem“, ale doma. „Čtou čtyři až šest týdnů, pak musejí na nejméně pěti stranách popsat, jak se z četby poučili a jaké z ní mají pocity,“ uvedl Mangelsdorf.

V Mnichově byl nedávno odsouzen ke 20 hodinám čtení mladík, kterého policie dvakrát za sebou přistihla na motorce se špatně umístěnou poznávací značkou. Protože se v prvním případě, z něhož vyvázl s domluvou, nepoučil, následoval trest. Mladistvý „delikvent“ musí nejen 20 hodin číst a diskutovat o četbě s lektory, ale po ukončení trestu musí navíc vypracovat závěrečnou práci. „Může to být třeba krátký fejeton, stejně jako plakát nebo rap,“ píše se na stránkách Vysoké školy Mnichov (Hochschule München), která program „čtení“ s mladistvými delikventy zastřešuje. A studenti pracují jako lektoři.

Achim Doerfer, mnichovský právník a specialista na takzvané výchovné tresty, přitom potvrzuje, že mnozí lidé, kterým mladiství pachatelé způsobili škodu, někdy těžce nesou, že delikventi odejdou od soudu jen s povinností přečíst knihu. Chtěli by tvrdší a exemplární trest. „Musíme ale vycházet z toho, že lidé v tomto věku dělají někdy hlouposti. Nemusejí to být nutně kriminálníci,“ uvedl Doerfer pro německý server „Detektor.“ Německé právo podle něj nabízí celou paletu různých alternativních a výchovných trestů, které mohou soudci v případě mladistvých a mladých lidí využít. „Pokud je soudce dostatečně kreativní, může to dělat také trochu jinak, než je obvyklé,“ uvedl Doerfer.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud