Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Viděl jsem dvouleté dítě se zakrváceným obličejem." Svědectví teroru ve Stockholmu

„Viděl jsem dvouleté dítě se zakrváceným obličejem." Svědectví teroru ve Stockholmu

Švédská policie dopadla muže podezřelého z útoku v centru Stockholmu, který vjel kamionem do obchodního domu a přejel několik chodců. Uvedla to místní média, vyšetřovatelé ale zatím mluví jen o zadrženém muži, který je předmětem zvláštního vyšetřování. Podle policistů při útoku zemřeli čtyři lidé, nejméně 15 lidí je zraněných. Hrůzné okamžiky mezitím začali popisovat přímí svědci útoku. 

„Otočil jsem se a uviděl jsem nákladní auto, které jelo přímo proti mně. Pohybovalo se ze strany na stranu, jako by řidič ztratil kontrolu. On se tak ale snažil srazit co nejvíce lidí,“ líčí australský turista Glen Foran.

„Auto vráželo do lidí. Viděl jsem, jak smetlo kočárek i s dítětem a úplně ho zdemolovalo. Trvalo celou věčnost, než policie přijela. Byli tady asi rychle, ale nám se to zdálo jako věčnost,“ dodává Foran.

Na dohled od místa útoku pracuje obyvatel Stockholmu Harvey. Pro švédský server DN.se popsal, že byl právě na odchodu domů, když uslyšel hluk a uviděl projíždět nákladní auto.

Záběry nákladního auta

 

„Viděl jsem lidi venku utíkat a šel jsem ven směrem na Drottninggatan. Tam jsem viděl dva lidi, kteří leželi zranění uprostřed ulice." O kousek dál pak uviděl dětský kočárek. „Proč tady stojí prázdný kočárek, napadlo mě. Potom jsem uviděl dvouleté dítě, které leželo kousek odtud, se zakrváceným obličejem, ale živé. Matka ležela několik metrů vedle, v bezvědomí. Lidé se jí snažili pomoct," říká Harvey.

„Byl jsem vyděšený, strašně jsem se třásl. Viděl jsem ženu, která přišla o nohy. Mohl jsem to být já,“ říká svědek Nasrin, který pochází ze Sýrie a do Švédska přišel před rokem a dodává: „Náklaďák jel vysokou rychlostí a cestou smetával vše, co mu stálo v cestě.“

„Cestou smetl osm lidí a v dálce jsem viděl čtyři těla ležet na zemi. Žena s malým dítětem vedle mě zůstala stát na místě úplně paralyzovaná. Vzal jsem je za ruku a táhl jsem je do bezpečí,“ říká další ze svědků.

„Všechny stanice jsou právě teď uzavřené. Všichni jsou v šoku, panuje tu hrozný chaos,“ potvrzuje další svědek pro The Independent.

Přesnou bilanci zraněných policie zatím nezveřejnila, různí se i počet obětí. Většina médií mluví o třech, někteří novináři uvádějí až pět mrtvých.

Útokem bylo ochromeno prakticky celé centrum švédské metropole. Policie evakuovala hlavní nádraží, uzavřela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu. Uzavřeny byly všechny vládní úřady včetně ministerstva zahraničí a jejich zaměstnanci nesměli objekty opustit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744