Články odjinud

VIDEO Švédská studentka sabotovala odlet letadla, chtěla zachránit uprchlíka před deportací

VIDEO Švédská studentka sabotovala odlet letadla, chtěla zachránit uprchlíka před deportací

Švédská vysokoškolská studentka Elin Erssonová se stala hvězdou sociálních sítí. Video, které natáčí v letadle v Göteborgu, kde se svérázným způsobem snažila zabránit deportaci afghánského uprchlíka, se stalo virálem. 

Erssonová si koupila letenku do stejného letadla jako afghánský uprchlík a odmítala se posadit na své místo do té doby, dokud migranta nevyvedli z letadla. Studentka tímto chtěla zabránit jeho deportaci, protože letadlo nemůže vzlétnout, dokud všichni cestující nesedí. 

Průběh své akce streamovala na sociální síť Facebook, kde ji uživatelé za její čin chválili, ale i kritizovali. Podle některých uživatelů se Erssonová jen předváděla. Z videa je patrné, že s protestem se neztotožnili ani ostatní cestující a personál na palubě letadla. Někteří ji vyzývali, aby přestala natáčet a sedla si na své místo. Podle Erssonové se však našli i tací, kteří ji v protestu podpořili.

Erssonová akci v letadle vysvětlila tím, že nesouhlasí se švédskou politikou deportací, která považuje Afghánistán za bezpečnou zemi a posílá žadatele o azyl zpátky. Podle Erssonové je však vysoce pravděpodobné, že žadatelé o azyl budou v Afghánistánu zabiti. „Dokud člověk stojí, pilot nemůže vzlétnout. Jediné, co chci udělat, je zastavit deportaci a pak se podřídím pravidlům,“ dodala Erssonová.

Studentka nakonec dosáhla svého, spolu s dvaapadesátiletým Afgháncem, kterého se snažila zachránit před deportací, byla vyvedena z letadla. BBC s odkazem na místní média uvádí, že migrant bude zřejmě později tak jako tak deportován. Neslavně by mohl protest skončit i pro Erssonovou. Podle BBC jsou cestující povinni uposlechnout rozkazy pilota, a tak jí nyní hrozí právní postih. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud