Vítěz voleb v Iráku odloží jednání o vládě, nejprve chce splnit požadavky demonstrantů | info.cz

Články odjinud

Vítěz voleb v Iráku odloží jednání o vládě, nejprve chce splnit požadavky demonstrantů

Irácký šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval politiky k odkladu jednání o budoucí vládě. Napsal to dnes na twitteru s tím, že by se mělo počkat, dokud nebudou splněny požadavky účastníků protivládních demonstrací, které se odehrávají několik dní na jihu země. Sadrův politický blok zvítězil podle dosavadních výsledků v květnových parlamentních volbách, ale zatím neskončilo ruční přepočítávání hlasů.

„Vítězné politické strany musejí pozastavit politický dialog o sestavení vládní koalice, dokud nesplní oprávněné požadavky protestujících,“ sdělil Sadr. Jde o jeho vůbec první reakci na protesty, které se konají v ropných oblastech jižního Iráku kolem Basry.

Jejich účastníci požadují zlepšení služeb a protestují také proti vysoké nezaměstnanosti. Scházejí se i v blízkosti těžebních polí, nakrátko zablokovali přístav u Basry, jímž se vyváží ropa.

Protesty začaly již předminulou neděli a dosud při nich zahynulo pět lidí. Podobné demonstrace se odehrály v Basře již v minulosti hlavně v létě, kdy na občany doléhají důsledky často přerušované dodávky proudu, nyní ale lidé vyšli do ulic v politicky velmi citlivém období, poznamenala agentura Reuters.

Irák očekává výsledky ručního přepočítávání hlasů z květnových voleb v některých provinciích. Přepočítávání nařídil parlament kvůli obviněním z podvodů. Spory kolem volebních výsledků zpožďují sestavování nové vlády.

Současný premiér Hajdar Abádí doufá ve vznik koaliční vlády, v jejímž čele by byl opět on. Ve snaze zažehnat nespokojenost jeho vláda přislíbila, že vytvoří v ropném sektoru tisíce pracovních míst. Na projekty rozvoje rozvodu elektřiny a vody chce dát 3,5 bilionu iráckých dínárů (66 miliard Kč).

Sadr sám nekandidoval a nemůže se stát premiérem. V minulosti ale řekl, že hodlá spolupracovat s Abádího koalicí, která skončila ve volbách třetí. V kampani Sadr lidem sliboval, že se bude snažit řešit chudobu, vytvořit pracovní místa a zlepšit služby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud