Vládní Jednotné Rusko v defenzivě: kremelská strana prohrála další gubernátorské volby | info.cz

Články odjinud

Vládní Jednotné Rusko v defenzivě: kremelská strana prohrála další gubernátorské volby

Kremelská strana Jednotné Rusko utrpěla další porážku v gubernátorských volbách. Ve druhém kole voleb v Chabarovském kraji na Dálném východě byl na hlavu poražen její kandidát Vjačeslav Šport. Po sečtení téměř všech hlasů získal kandidát nacionalistů Sergej Furgal přes sedmdesát procent, zatímco stávajícího gubernátora a kandidáta Jednotného Ruska volilo pouhých necelých třicet procent voličů.

Volební výsledek je pro vládní stranu další špatnou zprávou, kterou média spojují s projednáváním nepopulární důchodové reformy, proti níž se ruská veřejnost bouří. V minulých dnech bylo po stížnostech na falšování voleb zrušeno hlasování v Přímořském kraji, v Chakasii na jihu Sibiře kandidát volby předčasně opustil. V obou případech byli centrem skandálů politici Jednotného Ruska podporovaní Kremlem.

Podle předsedkyně volební komise Elly Pamfilovové byly také volby v Chabarovsku „mimořádně špinavé“, z tábora obou kandidátů přišlo mnoho stížností. Porušení volebních pravidel ale prý nebylo takové, aby komise musela hlasování zrušit.

Návrh na zvýšení důchodového věku, který bude zanedlouho ve druhém čtení projednávat ruský parlament, vyvolal v Rusku četné protesty, v sobotu a dnes se po celé zemi konaly protestní demonstrace za účasti tisíců lidí. Vláda původně navrhla zvýšit věkovou hranici o pět let u mužů a o osm let u žen. Prezident Vladimir Putin nicméně po vlně nesouhlasu upravil zvýšení věkové hranice u žen z osmi na pět let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud