Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojenské hymny a urážky Korejců. Nacionalistická školka má podporu japonského premiéra

Vojenské hymny a urážky Korejců. Nacionalistická školka má podporu japonského premiéra

Nacionalismus v Japonsku byl po druhé světové válce na ústupu. Teď to ale vypadá, že se začíná pozvolna vracet. V zemi funguje školka, která k němu své žáky dokonce vede. A ve stejném duchu vzniká i základní škola. Kvůli její stavbě se v problémech ocitl i premiér Šinzó Abe.

Ve školce Tsukamoto děti každý den poslouchají vojenské hymny, klaní se před obrazy císaře a slibují, že budou bránit zemi před hrozbami nepřátel. Od tří let je tu učitelé vedou k nacionalistickým myšlenkám.

Jak informuje web týdeníku The Economist, podobné obrázky přitom v současném Japonsku nejsou úplně obvyklé. Bývaly, ale po porážce ve druhé světové válce se však Japonci od nacionalismu distancovali. Nyní se ale časy mohou zase změnit.

Vláda totiž projekt podporuje. Premiér Šinzó Abe dokonce veřejně ocenil aktivity jejího hlavního učitele Yasunori Kagoikeho a jeho zápal pro výchovu dětí. Kagoikeho žena přitom poslala urážlivý dopis rodičům jednoho korejského žáka, v němž tvrdí, že Korejce a Číňany nesnáší.

Pozemky za zlomek zlomek hodnoty

Abe navíc musí vysvětlovat ještě další problém. Firma provozující školku odkoupila pozemky ve městě Osaka zhruba za 14 procent jejich hodnoty. Na nich začala stavět základní školu, která má být také nacionalistická.

Premiér jakoukoli účast na odprodeji pozemků popírá. Tvrdí, že když mu někdo prokáže opak, okamžitě odstoupí. Že má ale k inkriminované společnosti blízko, není tajemstvím. Jeho žena Akie ve školce pronesla proslov, za což dostala funkci čestného hlavního učitele. Ministr obrany Tomomi Inada zase instituci zaslal děkovný dopis, v němž ocenil účast dětí na slavnostním uvítání vracející se válečné lodi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744