Vražda populární političky. Prolomí lhostejnost Brazilců? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vražda populární političky. Prolomí lhostejnost Brazilců?

Vražda populární političky. Prolomí lhostejnost Brazilců?

Desetitisíce lidí protestovaly od čtvrtka v brazilských městech po středeční vraždě radní města Rio de Janeiro Marielle Francové. Vzpomínkové akce na počest pokrokové političky se v Brazílii konaly i dnes, napsala agentura AFP. Deník The Guardian naznačil, že smrt bojovnice za práva menšin a proti policejní brutalitě by mohla vytrhnout Brazilce z "politického cynismu".

"Někteří příznivci doufají, že její smrt se stane zlomovým okamžikem a říkají, že rozsah protestů ukazuje na prolomení všeobecné apatie," napsal britský list. AFP zase cituje deník Estado de Sao Paulo, podle kterého vražda 38leté Francové "probudila spícího obra".

Radní zabili neznámí pachatelé, když se v autě vracela z akce svolané na podporu černošských žen, jíž byla i Francová. Vyšetřování ukázalo, že vůz se střelci ji pronásledoval čtyři kilometry, než přešel do souběžné jízdy, aby si ji útočníci vzali na mušku. Čtyři kulky zasáhly političku do hlavy, útok nepřežil ani její řidič. Jedinou přeživší je asistentka Francové, která by mohla svou výpovědí značně pomoci vyšetřování.

Dnes se v brazilských médiích objevila hypotéza, že radní pronásledovalo ještě další vozidlo, jehož poznávací značku se podařilo za záznamů kamer identifikovat. Ministr pro veřejnou bezpečnost Raul Jungmann prohlásil, že federální vláda za účelem objasnění vraždy nasadí veškeré dostupné prostředky. "Spravedlnosti bude učiněno za dost," citovala ministra zpravodajský server BBC.

Francová se podle The Guardian stala během 18měsíčního působení ve správě Ria lokální "pochodní" progresivní politiky. Zabývala se situací osob s menšinovou sexuální orientací, právy žen a hlasitě kritizovala agresivní postupy "militarizované" policie v chudinských čtvrtích. Sama z jedné velmi neklidné čtvrti pocházela. Minulý měsíc byla dokonce vybrána do čela výboru pro dohled nad nasazením federální armády do favel v Riu. To začalo v únoru na příkaz prezidenta Michela Temera a Francová dávala výrazně najevo, že s krokem nesouhlasí.

"Její příběh do jisté míry symbolizuje evoluci společenských hnutí v Brazílii a způsob, jakým se začaly vytvářet vazby mezi tradičním protestním hnutím pracující třídy a aktivismem střední třídy: Byla intelektuálem narozeným a vychovaným ve favele," shrnul britský deník odkaz zabité političky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.