Vražda slovenského novináře nejspíš souvisela s jeho prací, potvrdil policejní šéf | info.cz

Články odjinud

Vražda slovenského novináře nejspíš souvisela s jeho prací, potvrdil policejní šéf

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka nejspíše souvisela s jeho novinářskou investigativní činností. Na tiskové konferenci to prohlásil policejní šéf Tibor Gašpar. Dodal, že Slovensko zatím nezažilo takto závažný čin, který by souvisel s novinářskou činností. Jána Kuciaka a jeho partnerku někdo minulý týden zavraždil v jeho domě ve Velké Mači. Policie to řeší jako úkladnou dvojnásobnou vraždu. Novinář psal o daňových kauzách a lidech blízkých vládní straně Smer.

"Nejpravděpodobnější verzí je, že to (vražda) souvisí s jeho novinářskou prací," řekl Gašpar. Dodal, že případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu, tedy dopředu naplánované zavraždění novináře. Detaily o průběhu vyšetřování či okolnostech vraždy neuvedl.

Gašpar řekl, že oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou. K vraždě podle něj došlo v období od čtvrtka do neděle, kdy byly pozůstatky nalezeny. Zbraň na místě neštěstí policie nenašla a kriminalisté v souvislosti s případem zatím nikoho nezadrželi. Policisté zkontrolovali novinářovo bydliště v neděli pozdě večer na žádost matky Kuciakovy přítelkyně, která se nemohla spojit se svou dcerou.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár upozornil, že vyšetřování zkomplikoval časový odstup mezi pravděpodobným termínem vraždy a nalezením těl obětí. "Jsme ve skluzu. Skutek se zřejmě stal ve čtvrtek večer," řekl Čižnár novinářům. Dodal, že prokuratura se zabývá také případem možného vyhrožování jiné novinářce.

Investigativní novinář Tom Nicholson listu Denník N řekl, že s Kuciakem si minulý týden psal o podezření, že pravděpodobně italská mafie na východním Slovensku zneužívá peníze z evropských fondů, a to prostřednictvím fingovaného pěstování rostlin v biokvalitě. Kuciak podle něj pracoval na případu skupiny, která byla pravděpodobně propojena s kalábrijskou mafií 'Ndrangheta.

Kuciak se jako reportér online portálu Aktuality.sk věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval.

Loni Kuciak na sociální síti podle médií napsal, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi. Policie oznámení uzavřela s tím, že nešlo o trestný čin a ani o přestupek.

Kočner nyní televizi Joj řekl, že novináři nevyhrožoval, o jeho trestním oznámení dosud nevěděl a že se s ním osobně potkal pouze na jedné tiskové konferenci. Tvrdil také, že novináři prostřednictvím e-mailů v minulosti opakovaně odpovídal na jeho dotazy.

"Při vší úctě k novinářům nebudu dnes vést polemiku, zda policie neudělala něco, co měla udělat. To není na místě," reagoval Gašpar na novinářský dotaz, zda kriminalisté dostatečně vyšetřovali podezření z daňových podvodů, o kterých novinář psal.

Podle Gašpara slovenská policie v současnosti neposkytuje ochranu žádnému novináři. Dodal ovšem, že vybraným redaktorům policisté zajistí ochranu jejich bydliště hlavně v noci a že je pravděpodobně také vybaví zařízením na rychlé přivolání pomoci.

Vydavatelství Ringier Axel Springer, které provozuje portál Aktuality.sk, uvedlo, že existuje podezření, že zastřelení novináře a jeho partnerky souvisí s žurnalistovou investigativní prací. Sedmadvacetiletý Kuciak pracoval pro vydavatelství tři roky.

Na památku zavražděného novináře bylo občanskými aktivisty a organizacemi ohlášeno na různých místech země hned několika pietních vzpomínek se zapalováním svíček. Předběžně v březnu by se za Kuciaka a jeho zastřelenou partnerku měl uskutečnit pochod ulicemi Bratislavy.

V posledním textu ze začátku února Kuciak s redakčním kolegou popisují podezřelé transakce spojené se zmíněnou rezidencí. Kočnerovy firmy si tamní byty údajně přeprodávaly, což dle novinářů vyvolávalo podezření na daňové úniky.

Slovenská média připomínají, že Kuciak v září podal trestní oznámení na Kočnera kvůli výhrůžkám. Na facebook loni napsal, že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

Kočner nyní televizi Joj řekl, že novináři nevyhrožoval, o jeho trestním oznámení dosud nevěděl a že se s ním osobně potkal pouze na jedné tiskové konferenci. Tvrdil také, že novináři prostřednictvím e-mailů v minulosti opakovaně odpovídal na jeho dotazy.

„Myslím, že policie by měla rozklíčovat, jak to bylo s tím oznámením,“ tvrdí Pataj. „Já osobně strach nemám, ale někteří kolegové, kteří se věnují investigativní činnosti, důvody k obavám mají,“ uzavřel slovenský novinář.

„“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud