Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrchní Putinův kritik dostal za víkendový protest vězení, stovky zadržených Moskva odmítá propustit

Vrchní Putinův kritik dostal za víkendový protest vězení, stovky zadržených Moskva odmítá propustit

Větší protesty putinovské Rusko v posledních letech nejspíš nevidělo. Do ulic Moskvy a dalších desítek měst o víkendu vyšly desetitisíce lidí (dle úřadů "jen" tisíce) a vyjádřily nesouhlas a korupční kulturou v zemi. V jejich čele byl zatvrzelý Putinův kritik a jeho oponent pro nadcházející volby Alexej Navalnyj. Jeho konání úřady potrestaly 15denním vězením a pokutou 20 tisíc rublů. Celkem policie zadržela jen v Moskvě přes tisíc lidí a mnoho z nich odmítá navzdory zahraničnímu tlaku propustit.

Neděle v centru Moskvy klidná nebyla. Opoziční předák Alexej Navalnyj na demonstraci proti korupci vládních úředníků a proti nejasným majetkovým poměrům premiéra Medveděva přilákal tisíce lidí. A zhruba tisícovka z nich skončila v policejních antonech a na služebnách. Zatímco někteří se na svobodu dostali obratem, jiní nemají zdaleka tak příznivé vyhlídky.

Demonstrace, které uspořádala ruská opozice, se nakonec uskutečnily navzdory policejnímu zákazu. Podle ministerstva vnitra se do protestního pochodu v metropoli zapojilo 8000 lidí, novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc. Protesty se konaly i v 80 dalších ruských městech, jen ve 20 z nich přitom byly povoleny úřady.

Protesty v Bělorusku
Policie v sobotu zablokovala pochod stovek lidí, kteří v centru Minska protestovali proti hospodářské a sociální politice režimu. V Brestu na jihozápadě země byl zatčen jeden z hlavních opozičních vůdců Uladzimir Njakljajev.

Případem opozičního vůdce Navalného, který je mezi zatčenými, se zabýval moskevský soud. Podle Navalného advokátky Olgy Michajlovové ho policie viní z organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Dostal trest 15 dní vězení a dvacetitisícovou pokutu. Jedná se o jeho druhý přestupek. Podle ruských zákonů přitom v případě třetího přestupku může dostat až pět let za mřížemi. 

USA i Evropská unie vzápětí Rusko (ale taky Bělorusko) vyzvaly, aby zadržované aktivisty propustilo. „Pozorně sledujeme současný vývoj v Bělorusku a Rusku. Vyzýváme příslušné úřady, aby propustily všechny zadržované občany a respektovaly základní práva a svobody,“ uvedla česká diplomacie na twitteru.

Moskva výzvy odmítá. Podle mluvčího Kremlu se do akce zapojili mladí „zaplacení provokatéři“ a hrozí, že pokud aktivity pustí, situace se bude ihned opakovat. Z nejvyšších ruských kruhů zní jen mlhavé ujištění, že kritické vzkazy, které při protestech zazněly, neodezní bez pozornosti.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744