Vrtěti Trumpem. Tyto taktiky používají jeho zaměstnanci, aby zmírnili politické škody | info.cz

Články odjinud

Vrtěti Trumpem. Tyto taktiky používají jeho zaměstnanci, aby zmírnili politické škody

Některá rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa působí, jako by v místnosti vybuchl politický granát. Pověstná vznětlivost a impulzivita sociálního buldozeru a bývalého realitního magnáta, který byl léta zvyklý dělat si věci po svém, je však již přes půl roku stresovým faktorem v Bílém domě. Jeho podřízení se museli naučit vrtěti nejmocnějším mužem na světě, aby dokázali eliminovat jeho vrtochy, a aby si on sám politicky neublížil. 

Jestli se Donald Trump něčím liší od předešlých amerických prezidentů, pak je to jistě jeho impulzivita. Špatné zprávy, negativní komentáře v médiích nebo propad v žebříčku popularity – to vše může být být nenadálou rozbuškou výbušniny, která dokáže podminovat základy Bílého domu. 

Podobně to bylo, když se Trump chtěl impulzivně zbavit svého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, když chtěl přijmout nové tarify na dovoz čínské oceli nebo když chtěl ukončit severoamerickou obchodní dohodu NAFTA. Bylo tak často na jeho podřízených, aby hrozící výbuch oddálili a v ideálním případě bombu deaktivovali - alespoň do chvíle, než Trump trochu vychladne.

Taktikou první pomoci je často prezentace nových údajů, které jsou zázračně najednou po ruce. Třeba průzkumů, jak by američtí farmáři reagovali na vypovězení dohody NAFTA. Poradci spoléhají rovněž na to, že Trumpa dokáží propojit s některým z jeho přátel, který mu jeho impulzivní nápad z hlavy vymluví. Do kruhu těchto elitních neoficiálních poradců, na které údajně Trump „dá“, patří například podnikatelé Stephen Schwarzman, Tom Barrack a Richard LeFrak.

Trumpovi neříkejte "Ne"

Taktik, jak Trumpa zdržet, je však více. „Víte, odpovídat Trumpovi slovem ´ne´ není příliš efektivní strategie. Mnohem větší šanci na úspěch má jeho nahrazení větou ´co třeba příští týden?´,“ naznačoval zaměstnancům Bílého domu směr, kudy se ubírat, bývalý šéf Trumpovy kanceláře Reince Priebus. Odklad Trumpova politického požadavku byl často naprosto zásadní – jen ten dal totiž poradcům čas na zvrácení rozhodnutí. 

Proto když chtěl Trump vyhodit Sessionse, Priebus společně s tehdejším Trumpovým hlavním stratégem Stevem Bannonem prezidentovi připomínali, jaký byl ministr spravedlnosti oddaný stoupenec během volební kampaně. V případě cel na dovoz čínské oceli či vypovězení smlouvy NAFTA byla situace jednodušší. Stačilo odkládat téma do doby, než minuli okno patřičné politické události – ať již setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, či summity G7 a G20.

Další možnosti, jak ovlivnit rozhodnutí populistického politika, naznačuje Trumpova bývalá podřízená. „Trumpa zkrátka buď musíte přesvědčit, že nějaká lepší varianta byla také jeho nápad, nebo zkrátka ignorovat to, co řekl, a doufat, že to do dalšího dne zapomene,“ tvrdí pro deník Politico Barbara Resová, bývalá výkonná manažerka v jedné z Trumpových firem.

S Trumpem jako s batoletem

Bílý dům zkrátka musí s Trumpem zacházet jako s batoletem, prohlásil tento týden republikánský senátor Bob Corker. „Vím naprosto jistě, jak to v Bílém domě každý den vypadá, jak tam zadržují jeho výstřelky,“ uvedl senátor.

Corker jen navázal na historii dřívějších prohlášení. V dubnu jeden z Trumpových poradců uvedl, že jeho práce byla vymlouvat prezidentovi jeho šílené nápady. A v srpnu jiný poradce dodal: „Veřejnost vůbec netuší, kolik šíleností jsme prezidentovi vymluvili.“

Někdy se proto poradci raději sami obrátí na média – Trump údajně na nesouhlasné názory totiž nedá jen do té doby, než si tyto alternativy přečte v novinách a uslyší ve večerních zprávách.

Podle některých Trumpových blízkých si však prezident na svou novou roli již zvyká a hlava mu postupem času chladne.  „Trump strávil celý svůj život tak, že hrál sám na sebe. Vždycky si dělal věci po svém, a jeho současná politická funkce je pro něj něco naprosto nového. Myslím ale, že už se jí přizpůsobuje,“ uvedl pro deník Politico Trumpův dlouholetý přítel Chris Ruddy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud