Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vy jste ten poslední, s kým mám zájem o rozhovor. Neotravujte, odbyl Fico novináře

Vy jste ten poslední, s kým mám zájem o rozhovor. Neotravujte, odbyl Fico novináře

Koaliční krize na Slovensku, kterou prohloubil požadavek nejmenší vládní strany Most-Híd vypsat předčasné volby, schůzi kabinetu premiéra Roberta Fica ani zasedání parlamentu neochromila. Vláda projednala všechny plánované materiály a poslanci koaličních stran ve sněmovně hlasovali jednotně. Jednání politiků o způsobu řešení politické krize v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky přitom pokračují i dnes. Fico jejich průběh od začátku tohoto týdne veřejně zatím nekomentoval.

Slovenští poslanci stihli od úterý na stávající schůzi parlamentu projednat již většinu materiálů. Největší opoziční strany v úvodu ale stáhly z programu své návrhy zákonů s odůvodněním, že sněmovna by se již měla zabývat pouze ústavním zákonem o zkrácení funkčního období současné vlády, která nastoupila do úřadu před dvěma lety. Všechny opoziční strany stejně jako vládní Most-Híd požadují vypsání předčasných voleb.

Fico jednání koalice tento týden ještě nekomentoval. Reportérovi portálu Aktuality.sk dnes na jeho dotaz, zda nabídl svou funkci, Fico řekl, že je ten poslední, s kým má zájem hovořit. Na další otázky mu podle serveru Denník N řekl už jen „neotravujte“. Premiér se novinářům vyhnul i po jednání vlády.

Minulý týden předseda kabinetu pravidelně svolával briefingy, na kterých zejména kritizoval prezidenta Andreje Kisku za jeho návrh na zásadní rekonstrukci vlády nebo na vypsání nových voleb kvůli politické krizi po vraždě Kuciaka a jeho partnerky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1