Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výbuch u autobusu s fotbalisty Dortmundu byl podle policie cílený. Na místě se našel dopis s přiznáním

Výbuch u autobusu s fotbalisty Dortmundu byl podle policie cílený. Na místě se našel dopis s přiznáním

Fotbalový tým Borussia Dortmund potvrdil, že u jeho autobusu explodovaly výbušniny. Jeden člověk je podle vedení klubu zraněný a musel být převezený do nemocnice. Hráči právě mířili na čtvrfinálový zápas s Monakem v rámci Ligy mistrů. U místa nehody policisté našli dopis, ve kterém se zatím neznámý pachatel přiznává k činu. Zdroje novinářů z německého Der Spiegelu uvedly, že policie vše vyšetřuje jako úmyslný čin. Terorismu podle nich nic zatím nic nenasvědčuje. Výbušniny ale prý byly závažné povahy.

Státní zastupitelství už útok vyšetřuje jako pokus o zabití. Pozadí a motiv činu ale zatím není jasný. Vyloučena podle dortmundského policejného prezidenta v tuto chvíli není žádná možnost. 

Obránce Marc Bartra je podle informací německých médií v nemocnici, podle španělských médií má pouze lehké zranění ruky. Brankář Dortmundu Roman Bürki seděl vedle Bartry. „Seděl jsem v zadní řadě vedle Marca Bartry, kterého pořezaly střepy z okna. Po výbuchu si všichni kryli hlavu a ti, co mohli, si lehli na zem. Nevěděli jsme, jestli budou další exploze," řekl Bürki švýcarskému listu Blick. 

Ostatní fotbalisté by měli být v pořádku. Další nebezpečí podle úřadů nehrozí, stadion je prý bezpečný. 

K sérii tří výbuchů došlo krátce poté, co autobus odjel od hotelu, zhruba deset kilometrů od stadionu. Podle policie byly výbušniny umístěné v křoví v zatáčce silnice, kde by řidič musel zpomalit. Po dalších možných výbušninách pátraly drony.

„Celý tým je v šoku. Takovéhle obrázky z hlavy nedostanete. Doufám, že se mužstvo sebere natolik, aby mohlo zítra hrát," uvedl ředitel Borussie Hans-Joachim Watzke v rozhovoru pro televizní stanici Sky.

Autobus je poničený na dvou místech, vysypaných je několik oken. 

 

„Díval jsem se na televizi a najednou se ozval výbuch. Byl tak hlasitý, že jsem si myslel, že vypukla válka," popsal incident jeden ze svědků. 

Fanoušci Monaka skandují na podporu týmu Dortmundu na stadionu


Zápas s Monakem vedení UEFA odložilo na středa. Původně měl začít v úterý ve 20:45. Fanoušci německého klubu po odložení zápasu začali na sociálních sítích nabízet příznivcům Monaka místo k přespání. Hotely v Dortmundu jsou totiž přeplněné a fandové monackého týmu s přesunutím zápasu na středu nepočítali. Dortmundští příznivci svým protivníkům nabízejí ubytování na twitteru pomocí hashtagu bedforawayfans

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744